Fernando Jones i jego bluesowy wykład

20 marca 2014 Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej odwiedził prof. Fernando Jones z Columbia College of Arts w Chicago, który zaprezentował studentom nietypowy wykład okraszony muzyką.

Muzyk wygłosił wykład pt. “African-American Culture its Past and Present”, podczas którego przedstawił studentom historię bluesa nierozerwalnie związaną z sytuacją czarnoskórej ludności Stanów Zjednoczonych Ameryki. W trakcie spotkania wykładowca Columbia College of Arts w Chicago śpiewał i grał na harmonijce ustnej oraz gitarze elektrycznej (niejednokrotnie improwizując). Charyzmatyczny muzyk od początku spotkania aktywizował studentów do wspólnego śpiewu i rozmów o historii i znaczeniu bluesa.

Fernando Jones urodził się w Chicago. Jego rodzice migrowali z Delty Mississppi, kolebki bluesa i zamieszkali w „czarnej” dzielnicy miasta Chicago – Bronzeville. Stamtąd Fernando zaczerpnął artystyczne zamiłowanie do muzyki i sztuki, obcując na co dzień z legendami bluesa i jazzu, takimi jak Willy Dixon, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Duke Ellington, Nat King Cole czy Dizzy Gillespie, którzy właśnie z Bronzeville uczynili dzielnicę artystyczną. Jako swoich mentorów wymienia Juniora Wellsa , Willi Dixona, Lefty Dizz’iego, Eddie Show’a. Fernando Jones nagrał pięć płyt studyjnych, a ostatnia nosi tytuł “Telematic Nomad”. Wśród wielu nagród jakie otrzyma,ł najbardziej ceni sobie bluesowego Oskara od Blues Fundation z Memphis – nagrodę Keeping the Blues Alive 2007 (w kategorii edukator bluesowy). Fernando Jones jest wykładowcą na Columbia College of Arts w Chicago, gdzie prowadzi także Blues Ensemble.

Podczas wizyty w Polsce (na warsztatach i spotkaniach klubowych) muzykowi towarzyszył dr Jerzy Kossek, amerykanista, Fulbright Scholar, wykładowca akademicki, dyrektor Europejskiego Centrum Akademickich Badań nad Bluesem przy WSB, propagator bluesa, organizator Tygla Kulturowego i Kawiarenki Poetyckiej na Festiwalu Rawa Blues Festival.

Źródło: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Fernando Jones w Katolickim Ośrodku “Dom Nadziei” w Bytomiu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.