BLusowo 2013

Ogólnopolski Festiwal Bluesowy BLusowo odbędzie się tradycyjnie w Lusowie 24 sierpnia (sobota, godz.15, wstęp wolny).

Ogólnopolski Festiwal Bluesowy „BLusowo” doczekał się już trzeciej edycji, a jego największą gwiazdą będzie w tym roku legendarna grupa „Kasa Chorych”. Wśród występujących pojawi się na scenie zespół 20 Mil Od Miasta, który gościł na Bies Czad Bluesie w 2012 roku.

Program
15.00 – 17.00 FINAŁ III edycji przeglądu:

-Indianer
-Mean Machine
-Niebieska Sowa
-Old Wave
Przewodniczący Jury: Ryszard Gloger

17.50  OGŁOSZENIE WYNIKÓW
18.00  20 MIL OD MIASTA
19.00  JAW RAW
20.00  THE CELL (CZECHY)
21.00  KASA CHORYCH

Prowadzenie: Mariusz Kwaśniewski

O zespołach:

20 MIL OD MIASTA
20_mil_od_miasta_epLaureaci Grand Prix na festiwalu BLusowo 2012.
Jeden z bardziej charyzmatycznych młodych zespołów polskiego bluesa. Zespół powstał w Warszawie i Otwocku w 2011 roku. Mimo młodego wieku inspiracje czerpią z tradycji polskiego i zagranicznego bluesa, funka, rocka, psychodeli. Od niedawna w swoje występy wplata elementy koncertu akustycznego, próbującego nawiązać do tzw. bluesa tradycyjnego wprost z Delty. Supportowali m.in.  Arround The Blues, Gerry Jablonski and The Electric Band, Big Fat Mama, Kayah. Mają nadzieję, że przyczynią się do stworzenia nowego pokolenia ludzi grających i słuchających bluesa, dlatego zajmują się także działalnością kulturalną w okolicach Warszawy oraz organizują jam sessions.

JAW RAW
Pochodzący ze Szczecina zespół grający od 16 lat bluesa, eksperymentujący także z jazzem, funkiem i rockiem. Podczas swojej kariery wystąpili na niemal wszystkich festiwalach bluesowych w krajum, występowali także u boku takich artystów jak Rick Estrin (&The Nightcats), Chris „The Kid” Andersen, David Byrnes . Jaw Raw jako jeden z nielicznych zespołów z Polski regularnie koncertuje poza granicami, przede wszystkim w Niemczech, ale mając za sobą także np. dwutygodniowe tournée na Wyspach Kanaryjskich.

THE CELL (Czechy)
Po raz pierwszy festiwal BLusowo uświetni gwiazda zza granicy. Grupa została założona przez  czeskiego perkusistę Milana Milatę i pochodzącego z USA wokalistę Davida Gore’a w 2002 roku. Pierwszą  płytę pt: „Are You Ready?” wydała cztery lata później. W roku 2009 dotychczasowego wokalistę zastąpił kolejny Amerykanin – David Kangas, a z obecnym frontmanem, Michalem Cermanem, grupa gra od 2010 roku.  To z nim w 2011 roku zespół wydał album „Keepin‘ On, Rollin‘ Hard“. Zespół koncertował w Czechach,  Hiszpanii, Holandii, Niemczech, USA i Polsce. Otwierał także koncerty takich gwiazd, jak John Mayall And The Bluesbreakers, Tito & Tarantula, oraz ZZ Top.

KASA CHORYCH
Legenda polskiego bluesa. Założona została w 1975 roku w Białymstoku przez nieżyjącego już Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskowa. Pierwszym znaczącym sukcesem zespołu było III miejsce w jarocińskich „Rytmach młodych” w 1978 roku oraz entuzjastyczne przyjęcie publiczności podczas „Folk Blues Meetingu” w Poznaniu. Od tego roku Ryszard Skibiński zaczął organizować także wiodącą imprezę bluesową – „Jesień z Bluesem” w Białymstoku. Rok 1979 przyniósł grupie tytuł „Talentu rokującego największe nadzieje” miesięcznika „Non Stop” oraz występ w telewizyjnym programie „Studio 2” u boku grupy „Krzak” oraz Wojciecha Karolaka. W 1980 roku ukazał się też pierwszy singel grupy. Ciekawostką jest, że płyta przedostała się do USA, gdzie w dorocznej ankiecie radia WJRC-FM zajęła III miejsce, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy’ego Watersa, a dystansując samego B.B. Kinga. Kolejne lata przynosiły dalsze nagrania i sukcesy, aż do momentu, gdy w 1982 roku Ryszard Skibiński postanowił przejść do grupy „Krzak”. Po jego odejściu grupa kontynuowała działalność do końca roku 1984. Rok wcześniej, w wyniku przedawkowania narkotyków zmarł współzałożyciel grupy, Ryszard Skibiński.
Zespół powrócił na estradę w 1992  roku, a rok później  nagrał płytę „Blues Band” i od tego czasu jest stale obecny na scenie bluesowej. Grupa była pierwszą w historii, która otrzymała nagrodę „Fryderyk” w kategorii „Blues” (w 1998 roku za płytę „Koncertowo”). W ciągu całej kariery zespół nagrał 10 płyt i wystąpił na wszystkich największych polskich festiwalach.
Bez wątpienia, w Lusowie usłyszymy żywą historię polskiego bluesa.

Źródło: BLusowo

blusowo_2013_plakat_maly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.