Blues Dance in Lodz

10 i 11 października w Miejskim Punkcie Kultury Prexer-Uł w Łodzi (ul. Pomorska 39) odbędą się Warsztaty Bluesowe z Mykolą (UKR), czyli tańczmy bluesa!

5 godzin warsztatów tańca bluesowego dla początkujących, wieczorna potańcówka w samym sercu miasta oraz mnóstwo dobrej energii. Czy może być lepszy zestaw na początek jesieni? Zapraszamy na BLUES CLUB weekend edition vol.I

Idea „BLUES CLUB weekend edition” jest prosta: jesteśmy zakochani w bluesie, chcemy tańczyć bluesa i zarazić bluesem Łódź. Dlatego raz w miesiącu będziemy zapraszać doświadczonych tancerzy, którzy podczas weekendowych warsztatów i potańcówek-bluesówek podzielą się z nami swoją wiedzą i pasją oraz jeszcze bardziej rozkochają w bluesie.

Podczas pierwszej październikowej edycji odwiedzi nas zaprzyjaźniony tancerz z Ukrainy, Mykola Korobka. Podczas warsztatów pokarze nam podstawy bluesa. Dowiemy się o pulsie, porozumieniu w parze, ekspresji w tańcu i płynności ruchów. Poznamy też kilka figur, które sprawią, że taniec będzie bardziej efektowny. A już w sobotni wieczór wskoczymy na parkiet, aby przećwiczyć nowe umiejętności na bluesowej potańcówce z muzyką na żywo.

Blues_Dance_in_Lodz_2
CO TO TAKIEGO TEN BLUES?

Blues to… muzyka, intymność, ekspresja w ruchu, ale też niezwykła atmosfera, jaka się tworzy wśród tancerzy. Tak zresztą narodził się taniec bluesowy – ze wspólnego spędzania czasu przy muzyce granej na żywo. Z tego też powodu w bluesie nie ma sztywno ustalonych figur i sekwencjach kroków. Blues nigdy nie aspirował do rodziny tańców pokazowych, bo towarzyszył zabawie i w zabawie się rozwijał. Przez wiele lat zapomniany, wrócił na salony wraz z rosnącą popularnością tańców swingowych.

CO WYRÓŻNIA TANIEC BLUESOWY?

>> Kreatywność i improwizacja <<
Bluesa można tańczyć solo lub w parze – blisko lub w pozycji otwartej, z wszelkimi wariacjami przejść, dipów i obrotów. To taniec o nieograniczonych możliwościach. I choć dobrze jest znać mniej lub bardziej wymyślne figury, to nie trzeba mieć dużego doświadczenia, aby czerpać przyjemność z tańca. Wystarczy trochę poczucia rytmu, odwagi do eksperymentowania i odrobina kreatywności.

>> Rola muzyki (blues to nie tylko blues) <<
Muzyka do tańca bluesowego to ze swojej definicji muzyka bluesowa, ale można też zatańczyć taniec inspirowany bluesem do wielu innych gatunków muzyki (trip-hopu, muzyki alternatywnej, jazzu). To właśnie muzyka często determinuje charakter bluesowego tańca.

>> Mix tanecznych inspiracji <<
Ponieważ blues to taniec w dużej mierze improwizowany, można wplatać w niego elementy innych tańców – tanga, kizomby, jazzu, tańca współczesnego czy tańców swingowych. Współczesny blues lubi się ze słowem fusion i tak naprawdę jedynym ograniczeniem w tańcu jest wyobraźnia.

>> Nie trzeba mieć stałego partnera <<
Przekleństwo wielu singli, którzy chcą tańczyć, a nie mają z kim. W bluesie nie trzeba mieć stałego partnera, bo blues to taniec uniwersalny, wypływający z interakcji, emocji i ekspresji. I choć na warsztatach staramy się, aby była równa liczba partnerów i partnerek, to zmiany w parach są bardzo ważne – przede wszystkim w nauce prowadzenia i podążania, ale też wynikają z tradycji tańca bluesowego i jego towarzyskiego charakteru.
___________

PLAN WARSZTATÓW

Sobota 10.10.2015
11:00 – 12:30 warsztaty cz. 1
12:30 – 14:30 przerwa na wspólny obiad
14:30 – 16:00 warsztaty cz. 2
20:00 – potańcówka z muzyką na żywo

Niedziela 11.10.2015
12:00 – 13:00 warsztaty cz.3
13:00 – 13:30 przerwa na kawę i ciastko
13:30 – 14:30 warsztaty cz.4
____________

POZIOM ZAJĘĆ
open / początkujący
(wprowadzenie dla zaczynających przygodę z bluesem,
a dla bardziej zaznajomionych świetna okazje, by jeszcze raz przyjrzeć się podstawom, bo tego nigdy za wiele)
____________

CENA
65 zł / os.
– 5h warsztatów
– sobotnia impreza z muzyką na żywo
____________

MIEJSCA
Warsztaty: PREXER, ul.Pomorska 39, sala kameralna, Ip.
(w przypadku dużej liczby zgłoszeń miejsce może ulec zmianie)
Impreza: Piotrkowska Klub, ul. Piotrkowska 97
____________

REJESTRACJA
Prosimy o wypełnienie poniższego formularza.
http://goo.gl/forms/h5kT4VqvhA
(jeśli rejestrujesz się w parze – a tak byłoby najlepiej, podaj imię i nazwisko swojego partnera i pamiętaj, żeby partner zrobił to samo.)
____________

HOSTING
Dla gości spoza Łodzi przygotujemy ciepły kącik w naszych skromnych progach. Zapraszamy!
____________

KONTAKT
w przypadku dodatkowych pytań piszcie na: happy@bluesdance.pl

Źródło: Blues Dance in Lodz (Maria Mucha)
Obraz: “Room with a view I” by Willem Haenraets

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.