Bielszy Odcień Bluesa LIVE – Magda Piskorczyk

BIELSZY ODCIEŃ BLUESA LIVE! Będzie serią koncertów towarzyszących kultowej audycji w Trójce – Program III Polskiego Radia – prowadzonej od ponad 40 lat przez Jana Chojnackiego. Na scenie AURELIO CULINARY & ART, w piątkowe wieczory, zaprezentują się najciekawsi wykonawcy z kręgu bluesa i muzyki korzeni.

Na inaugurację cyklu wystąpi MAGDA PISKORCZYK, wielokrotna zdobywczyni tytułu najlepszej wokalistki bluesowej w Polsce, artystka obdarzona niezwykłym głosem i charyzmą estradową.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Dom Muzyki”.
Miejsce: Aurelio – Restauracja, Sztuka, Emocje, Warszawa, ul. Świętokrzyska 14 (róg Czackiego)
Godz. 20:00
Bilety: 50 zł

O audycji BIELSZY ODCIEŃ BLUESA

Bielszy odcień bluesa powstał z przyjaźni i wspólnych zainteresowań. Już ponad 40 lat temu stwierdziliśmy z Wojtkiem Mannem, że kręcą nas podobne dźwięki.

W połowie lat 70. WM był już osobowością radiową, a ja jeździłem trochę po świecie zbierając płyty do bluesowej kolekcji. W 1975 roku postanowiliśmy udostępnić ten zbiór słuchaczom radia w Polsce. Niezapomniana Maria Jurkowska prowadziła w Trójce audycję “Blues wczoraj i dziś”, w której prezentowała głównie klasykę gatunku. My chcieliśmy rozwinąć myśl Muddy’ego Watersa, że blues miał dziecko, które nazwano rock and rollem. Tytuł miałem już wymyślony od pewnego czasu a Wojtek przekonał do tej idei ówczesną dyrektorkę Programu III – Ewę Ziegler. Bielszy odcień bluesa miał swoją premierę jesienią 1975 roku.

Przez blisko 6 lat obaj firmowaliśmy audycję. Zaprezentowaliśmy między innymi pełne dyskografie Johna Mayalla, Erica Claptona, The Allman Brothers Band, Fleetwood Mac. Niezwykłym, jak na schyłek lat 70., wydarzeniem była dwugodzinna rozmowa z Johnem Mayallem przeplatana jego nagraniami – John przy telefonie w Poznaniu, a my w studiu przy Myśliwieckiej. I to poszło na żywca! W początkach lat 80. Wojtek wyruszył w daleki świat i choć wkrótce wrócił, to od tamtej pory do dziś ja już samodzielnie popycham ten bluesowy wózek.

Pod firmą Bielszego odcienia bluesa (oczywiście z logo Trójki) ukazały się trzy albumy:
“Bielszy odcień bluesa” (LP – Wifon 1989), “A Whiter Shade Of Blues – Bielszy odcień bluesa” (CD/MC – Polton 1998) i “Bielszy odcień bluesa” – Jan Chojnacki 25 lat z Trójką” (CD – Universal 2002). W ramach audycji zrealizowaliśmy też kilkanaście koncertów w studiu im. Agnieszki Osieckiej, na których wystąpili nasi przyjaciele: Tadeusz Nalepa, Dżem, Irek Dudek, Cree, Kasa Chorych, Hoodoo Band, J.J. Band, Sławek Wierzcholski i Nocna zmiana bluesa a także The Blues Band, Carlos Johnson, Bill Dowey, Chris Farlowe i inni.

Jesienią 2009 roku, kiedy powróciło nowe, Bielszy odcień bluesa zajął stałą pozycję w ramówce Trójki – w każdy czwartek o 22.05.
Niech blues będzie z Wami!

Jan Chojnacki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.