Bielszy Odcień Bluesa LIVE! – Leszek Cichoński Guitar Workshop

22 lutego 2019 r. koncert z cyklu „Bielszy Odcień Bluesa LIVE!” towarzyszący kultowej audycji w Trójce (Program III Polskiego Radia) prowadzonej od ponad 40 lat przez Jana Chojnackiego.

Tym razem w restauracji Aurelio (Warszawa, Świętokrzyska 14) wystąpi zespół Leszek Cichoński Guitar Workshop

Rezerwacja stolików: rezerwacje@aurelio.pl, tel: +48 510 004 142 lub za pośrednictwem Facebook’a

Leszek Cichoński – fenomenalny gitarzysta i szef największej gitarowej orkiestry w historii rocka zagra ze swym zespołem w Aurelio! Pod jego kierownictwem ponad siedem tysięcy elektrycznych i akustycznych wioseł ustanowiło gitarowy rekord Guinnessa, wykonując „Hey Joe” w ubiegłym roku na rynku we Wrocławiu.
W ramach cyklu „Bielszy odcień bluesa Live!” Leszek wraz ze swym „Guitar Workshop” zaprezentuje autorskie utwory z nominowanej do nagrody Fryderyka płyty „Sobą gram” i nawiąże do twórczości Jimiego Hendrixa, B.B. Kinga, Tadeusza Nalepy i innych gigantów gitary.

LESZEK CICHOŃSKI GUITAR WORKSHOP:
Leszek Cichoński – gitara, wokal
Tomasz Grabowy – gitara basowa
Krzysztof Baranowicz – instrumenty klawiszowe
Michał Bocek – perkusja

O audycji BIELSZY ODCIEŃ BLUESA:


Bielszy odcień bluesa powstał z przyjaźni i wspólnych zainteresowań. Już ponad 40 lat temu stwierdziliśmy z Wojtkiem Mannem, że kręcą nas podobne dźwięki.
W połowie lat 70. WM był już osobowością radiową, a ja jeździłem trochę po świecie zbierając płyty do bluesowej kolekcji. W 1975 roku postanowiliśmy udostępnić ten zbiór słuchaczom radia w Polsce. Niezapomniana Maria Jurkowska prowadziła w Trójce audycję „Blues wczoraj i dziś”, w której prezentowała głównie klasykę gatunku. My chcieliśmy rozwinąć myśl Muddy’ego Watersa, że blues miał dziecko, które nazwano rock and rollem. Tytuł miałem już wymyślony od pewnego czasu a Wojtek przekonał do tej idei ówczesną dyrektorkę Programu III – Ewę Ziegler. Bielszy odcień bluesa miał swoją premierę jesienią 1975 roku.
Przez blisko 6 lat obaj firmowaliśmy audycję. Zaprezentowaliśmy między innymi pełne dyskografie Johna Mayalla, Erica Claptona, The Allman Brothers Band, Fleetwood Mac. Niezwykłym, jak na schyłek lat 70., wydarzeniem była dwugodzinna rozmowa z Johnem Mayallem przeplatana jego nagraniami – John przy telefonie w Poznaniu, a my w studiu przy Myśliwieckiej. I to poszło na żywca! W początkach lat 80. Wojtek wyruszył w daleki świat i choć wkrótce wrócił, to od tamtej pory do dziś ja już samodzielnie popycham ten bluesowy wózek.
Pod firmą Bielszego odcienia bluesa (oczywiście z logo Trójki) ukazały się trzy albumy:
„Bielszy odcień bluesa” (LP – Wifon 1989), „A Whiter Shade Of Blues – Bielszy odcień bluesa” (CD/MC – Polton 1998) i „Bielszy odcień bluesa” – Jan Chojnacki 25 lat z Trójką” (CD – Universal 2002). W ramach audycji zrealizowaliśmy też kilkanaście koncertów w studiu im. Agnieszki Osieckiej, na których wystąpili nasi przyjaciele: Tadeusz Nalepa, Dżem, Irek Dudek, Cree, Kasa Chorych, Hoodoo Band, J.J. Band, Sławek Wierzcholski i Nocna zmiana bluesa a także The Blues Band, Carlos Johnson, Bill Dowey, Chris Farlowe i inni.
Jesienią 2009 roku, kiedy powróciło nowe, Bielszy odcień bluesa zajął stałą pozycję w ramówce Trójki – w każdy czwartek o 22.05.
Niech blues będzie z Wami!
Jan Chojnacki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.