Biała Blues Festival 2016

IX Międzynarodowy Biała Blues Festival odbędzie się 17 kwietnia 2016 (godz.17, Biała Podlaska, ul. Akademicka 2, aula AWF, organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe).

Kolejna odsłona Biała Blues Festiwalu przyniesie z pewnością fanom tej bardzo osobistej muzyki nie mniej emocji i wzruszeń jak poprzednie. Jak zapowiada szef festiwalu Jarosław Michaluk- większość tegorocznych wykonawców wystąpi po raz pierwszy w Białej Podlaskiej.

Gwiazdami tej edycji będą: wokalista Pete Brown z Wielkiej Brytanii, który jest najbardziej znany ze współpracy z Jack”em Bruce’m z zespołu Cream, który wystąpi w towarzystwie rewelacyjnego brytyjskiego gitarzysty Krissy Matthews’a, także legendarna polska grupa Kasa Chorych, która wykona program z różnych okresów swojej działalności. Ponadto usłyszymy Kraków Street Band uznany w 2015 r. w plebiscycie prestiżowego czasopisma Twój Blues za najlepszy bluesowy zespół w Polsce. Będzie też miejscowy akcent, support zespołu Blue Rain, który rozpocznie festiwal.
Dotychczas na Biała Blues Festiwalu wystąpili m.in.: Moreland & Arbuckle/USA/, Wanda Johnson & Shrimp City Slim Band (USA), Mike Russel Band/USA/, Alvon Johnson/USA/ Keith Dunn & Power Set/USA,PL, Juwana Jankins/USA/ Lester Kidson/Kanada/, Patsy Gamble/Wlk.Brytania/, Charlie Slavik & St.Johnny Band/Czechy/, White Night Blues/Mińsk-Białorus/ Martyna Jakubowicz, Magda Piskorczyk, Ewa Uryga, Jorgos Skolias, Sławek Wierzcholski z Nocna Zmianą Bluesa, Grzegorz Kapołka Trio, Doktor Blues, Boogie Boys.

Bilety w cenie 50 zł już są dostępne w przedsprzedaży w restauracji Verona cafe (ul. Janowska 4/8, tel.83/344 20 20) oraz w Sklepie Muzycznym Music Audio (ul. Janowska 11, tel.83/ 342 57 47).

Program Biała Blues Festival 2016:
Godz. 17- rozpoczęcie festiwalu

Pete Brown & Krissy Matthews Band/UK/
Pete Brown-voc., Krissy Matthews-gitara, Łukasz Gorczyca-git. basowa,Tomek Dominik-perkusja, Jacek Prokopowicz-piano, organy Hammonda/

Pete Brown – wokalista, autor tekstów, poeta, najbardziej znany ze współpracy z Jack’em Bruce’m i zespołem Cream. Wspólnie Pete Brown i Jack Bruce napisali znaczną ilość utworów Cream, w tym wiele hitów: “I Feel Free”, “White Room” i “SWLABR” oraz z Erickiem Claptonem mega przebój “Sunshine of Your Love”.
Brown miał też własne zespoły m.in Pete Brown & Pibloktoq , a także Poezja Band w którym występował m.in. słynny gitarzysta John Mc Laughlin.

Krissy Matthews – pół – Norweg, pół – Brytyjczyk, gitarzysta i wokalista. Jego kariera na dobre rozpoczęła się w wieku lat 12, kiedy to na festiwalu Notodden Blues został zaproszony w szeregi formacji kierowanej przez samego Johna Mayalla & Blues Brackers!!!! Wtedy to został okrzyknięty cudownym dzieckiem. Od tego momentu notuje się znakomite recenzje prasowe oraz radiowe, a sam Krissy zostaje okrzyknięty prawdziwą gwiazdą i odkryciem bluesowej sceny skandynawskiej. Powraca w 2004 roku z serią programów radiowych oraz telewizyjnych stacji norweskich. Nagrywał m.in. dla BBC Radio2, z powodzeniem występował przed 15 000 publicznością. Sam Krissy określa swoja muzykę jako blues-rock-roots music. W jego grze można odnaleźć wpływy takich mistrzów, jak Albert Collins, John Lee Hooker czy Albert King.

Biala_Blues_Festival_2016_plakatKasa Chorych
Jarosław Tioskow (g, slide g, voc), Michał Kielak (hca), Włodek Dudek (g), Krzysiek Wołoszyn (bg), Mirosław Wiechnik (dr),
Kasa Chorych to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka, należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyką przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów powodując, że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Po tragicznej śmierci Skibińskiego w 1983r. zespół zawiesił działalność. W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa “Kasa” ma w swoim dorobku wydanie nowych płyt, koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych. W 2009 płyta „Koncertowo!” otrzymała statuetkę Fryderyka 2009, a Michał Kielak został najlepszym harmonijkarzem według ankiety Blues – Top. Do dnia dzisiejszego utrzymują się w czołówce pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna.
W 2014 roku, ukazała się najnowsza płyta zespołu pt. „Orla”. Znajduje się na niej 12 premierowych utworów. Zespołowi na płycie towarzyszą znakomici goście, m.im. Jan Gałach – skrzypce, Bartek Szopiński – Hammond, Adam Wendt – saksofon i Romek Puchowski – gitara Dobro.

Kraków Street Band
Łukasz Wiśniewski – wokal/harmonijka, Tomek Kruk – gitara Dobro, Piotr Grząślewicz – banjo, Robert Kapkowski – gitara, Wojtek Szela -trąbka, Piotr Żelasko – puzon, Tomasz Drabik – saksofon, Miłosz Skwirut – kontrabas , Adam Partyka – perkusja.
Kraków Street Band to formacja, która powoli staje się nową muzyczną wizytówką miasta dla przybyszy z kraju oraz zagranicy. Dziewięciu profesjonalnych muzyków, na co dzień grających w różnych zespołach i projektach, zbiera się w słoneczne dni by występować na Krakowskim Rynku. Każdy występ momentalnie ściąga tłum widzów zbierający się wokół radosnej grupy.
W pierwszej połowie 2014 roku zespół błyskawicznie zdobył popularność w całym kraju – najpierw kampania crowdfundingowa na poczet sfinansowania debiutanckiego albumu zakończyła się zdobyciem 170% planowanej kwoty. Następnie zespół dostał się do finału Must Be The Music, programu muzycznego oglądanego przez miliony telewidzów, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym etapie. A w czerwcu Kraków Street Band reprezentował Polskę na wielkim festiwalu muzyki ulicznej “Haizetara” w kraju Basków.
Rok 2015, to przede wszystkim, wydanie kolejnej, niezwykłej płyty nagranej w Radio Kraków, w całości poświęconej twórczości Jerzego Wójcika – pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru „Little Ole Opry” wykonane zostały przez Kraków Street Band oraz Krystynę Święcicką–Wójcik i trójkę zaproszonych gości.
W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uznany został za „Odkrycie Roku 2014”, po czym sięgnął po tytuł „Zespołu Roku 2015”.

Blue Rain
Zespół Blue Rain w tym składzie występuje od 2013 r.
To miejscowa grupa składająca się z muzyków z Międzyrzeca Podlaskiego i Białej Podlaskiej. Zespół tworzą: Darek Sidor-Sidorczuk -gitara, harmonijka, wokal, Adam Puchacz – gitara basowa, Konrad Troć – perkusja, Krzysztof Chalimoniuk – klawisze, Janusz Samociuk -piano, Paweł Kutczyński – gitara. Wykonują własne utwory utrzymane w stylu bluesa, rocka, ballady, mają przygotowany materiał na płytę, którą zamierzają nagrywać w lipcu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.