The Blues

Niestety dostaliśmy wiadomość, że jeden z członków duetu The Blues nie będzie mógł wystąpić na tegorocznym Bies Czad Bluesie. The Blues mieli rozpocząć jam session w czwartek, ale nie martwcie się, bo muzyki i muzyków będzie nadmiar 🙂

Nadszedł czas, aby zaprezentować wykonawców, którzy wystąpią na 13 edycji bieszczadzkich spotkań muzycznych Bies Czad Blues, który odbędzie się 2-4.08.2018 r.

Rzeszowski duet The Blues powstał w kwietniu 2014 r. Zespół tworzą dwaj muzycy: gitarzysta Tymek Buczyński i harmonijkarz Andrzej Zając. Grają elektrycznego bluesa z rockowym brzmieniem i rockowym zacięciem. Ich dużą inspiracją jest zespół The Doors oraz hipisowska scena rockowa z lat 60-tych, a także twórczość największych mistrzów harmonijki bluesowej począwszy od Little Waltera, Big Waltera Hortona, George’a Harmonica Smitha, Williama Clarca, Paula Butterfielda, itd.

Pod koniec 2014 roku nagrali swoją pierwszą autorską płytę pt „first”. Wszystkie utwory na płycie są nagrane na setkę, co nadało im żywy charakter i specyficzny niepowtarzalny klimat. W swoich kompozycjach łamią pewne schematy bluesowe, tworząc przez to swój własny styl gry. Można śmiało stwierdzić, że w Polsce nie ma muzyków grających podobnie do nich. Elektryczna gitara oraz elektryczne brzmienie harmonijki jest podstawą ich gry.

W marcu 2017 roku wydali swoją drugą płytę zatytułowaną „Trip”, na której znajduje się 8 autorskich utworów nagranych również na setkę, tak jak na pierwszej płycie.
Jędrzej Janicki w kwartalniku Twój Blues zrecenzował płytę tak:

Zespół The Blues to tylko dwie osoby: gitarzysta i basista Tymek Buczyński i grający na harmonijce Andrzej Zając. Ich najnowsza płyta “Trip” to jednak bogata w dźwięki podróż w bardzo ostre blues-rockowe rejony. Płytę otwiera “Whorehouse Robbery” z potężnym rockowym riffem rozpoczynającym ostrą, muzyczna jazdę w stylu White Stripes czy Black Keys. Estetykę lo-fi panowie utrzymują do końca płyty, osadzając ją w bardzo mocnych, przesterowanych brzmieniach gitary i harmonijki, a czasami wzbogacając akustycznymi dźwiękami. Surowość w brzmieniu i nietypowe instrumentarium (brak wokalu i perkusji) sprawiają, że w styl The Blues jest wyjątkowo oryginalny i niepowtarzalny. Jedyne w czym panowie mogą się jeszcze troszeczkę podciągnąć, to może większe urozmaicenie kompozycji. Tak, czy inaczej, z płyty tchnie ogromną energią, pasją oraz rock’n’rollową i bluesową magią. Brawo, oby tak dalej.

Zespół był laureatem kilku festiwali w Polsce, między innymi, Galicja Blues Festiwal (2 razy), Pulavian Blues Festival (2 razy), Imielin Blues Festival oraz w Karpaczu „Ikony Rocka”, gdzie zostali wyróżnieni. Grali także na Przeworsk Blues Festiwal. Koncertują od 2014 roku. 30 stycznia 2016 roku zagrali w Austrii, w Wiedniu, dla tamtejszej Polonii na specjalne zaproszenie. Kilkukrotnie gościli w różnych polskich audycjach radiowych poświęconych bluesowi, między innymi, u Andrzeja Jerzyka w audycji “Okolice Bluesa” (Radio Kalisz), u Tomka Kotyli w audycji „Jazz Rockowa Płytoteka” w rzeszowskim Radiu Centrum, czy Radiu Rzeszów u Elżbiety Lewickiej.

Więcej o obu muzykach przeczytacie w naszym wpisie, kiedy to rekomendowaliśmy nową płytę duetu: The Blues – TRIP

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.