Kasa Chorych – Bies Czad Blues 2014

Na BCB 2014 wystąpi legenda polskiego blues-rocka – Kasa Chorych – 40 lat w służbie bluesa!. Gościnnie z zespołem zagra Jan Gałach, który uczestniczył w nagraniu najnowszej  płyty Kasy Chorych – Orla.
Kasa_Chorych_2013_foto-Mariusz_Skiba_big

Zespół należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyką przyczynił się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów, powodując, że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Do dnia dzisiejszego utrzymują się w czołówce, pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna.

Zespół został założony w 1975 roku przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności Kasy Chorych okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność.
W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia. W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami “Blues chorego” i “Szalona Baśka”, który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy’ego Watersa, a dystansując “Rock Me Baby” B.B. Kinga.

Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda “Skiby” Skibińskiego, który zmarł 4 czerwca 1983 roku po przedawkowaniu narkotyków. /o Skibie – LINK/

skiba_kasa_chorych
W 1984 roku wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem „Ryszard „Skiba” Skibiński 1951-1983” zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych. Zespół pod koniec 1984 roku zawiesił działalność. Pomimo tego muzycy pozostali aktywni, udzielając się w różnych formacjach i projektach.
W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na nowo pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa “Kasa” ma w swoim dorobku wydanie nowych płyt, koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych (Rawa Blues Festiwal, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jimiway Blues Festiwal), tournée po USA, koncerty w Irlandii oraz wiele koncertów klubowych, gdzie ich muzyka sprawdza się najlepiej.

kasa_chorych_orla_cdZespół współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami z różnych kręgów muzycznych, m.in. byli to: Martyna Jakubowicz, Andrzej Zaucha, Ireneusz Dudek, Jacek Skubikowski, Ryszard Riedel, Jan „Izba” Izbiński, Wojciech Karolak.
Płyta „Koncertowo!” otrzymała statuetkę Fryderyka, a Michał Kielak został czterokrotnie najlepszym harmonijkarzem według ankiety Blues Top.
W 2014 roku zespół wydał nową płytę pod tytułem „Orla”. Znajduje się na niej 12 premierowych kompozycji. Zespołowi na płycie towarzyszą znakomici goście, m.im. Jan Gałach – skrzypce, Bartek Szopiński – Hammond, Adam Wendt – saksofon i Romek Puchowski – gitara Dobro.

Więcej o płycie Orla – LINK.

Zespół nadal prężnie koncertuje, a koncerty przyciągają rzesze fanów. Na koncertach wykonywane są utwory z całej kariery zespołu, oczywiście wzbogacone o najnowsze kompozycje.

Aktualnie zespół tworzą:
– Jarosław Tioskow (śpiew, gitara, slide) – więcej
– Michał „Cielak” Kielak (harmonijka ustna) – więcej – www
– Marek Szerszyński (gitara basowa) – więcej
– Tomasz Stanny (perkusja) – więcej

Kontakt z zespołem:
– www.kasachorych.com
– www.facebook.com/KasaChorychBand
– manager: Karol Szabucki – tel: +48 609 741 728, e-mail: koncerty.kasachorych@gmail.com
– Jarek Tioskow – tel: +48 508 244 984, e_mail: kasachorych@op.pl
– Michał Kielak – tel: +48 503 031 331, e-mail: michal-kielak@wp.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.