Romek Puchowski – Bies Czad Blues 2014

Romek Puchowski zaprosi wszystkich do wolności na Bies Czad Bluesie 2014 roku!

Na początek parę wypowiedzi o muzyku:
„Romek Puchowski jest jak dla mnie facetem z innej, lepszej, planety (…) z pewnością chciałbym tam zamieszkać. Widziałem go na żywo wielokrotnie i przyzwyczaiłem się, że zawsze trzeba być czujnym, bo to niespokojny artystycznie duch, bardzo kreatywny, żywiołowy i ciągle coś na scenie kombinuje i nie wiadomo czym zaskoczy”.
Robert Trusiak, www.blues.com.pl

„Jedno jest pewne – Romek Puchowski nigdy nie gra dwa razy tak samo, jego projekty wciąż rozkwitają i ewoluują”.
ingeborg, www.radioderf.info

„Kosmos, zjawisko, geniusz. To nic nie znaczące słowa wobec tego, co ten jegomość wyczynia na scenie. Technika obłędna, pozwalająca na swobodę i artystyczną nonszalancję. Wykonawca kompletny i jako gitarzysta i jako wokalista”.
Robert „Karambol” Trusiak, www.blues.com.pl

„Wspaniała motoryka gitarowych partii, operowanie dynamiką, stylowy wokal oraz ogromny ładunek energii, którego nie powstydziłaby się żadna blues-rockowa formacja – Puchowski to potęga!”.
Rafał Białek, „Twój Blues

Romek Puchowski to singer-songwriter, free-styler, wirtuoz gitary DOBRO i techniki slide. Wszechstronna muzyczna osobowość, wokalista, instrumentalista, jego scenicznego „arsenału” dopełniają gitara akustyczna bas, looper oraz iPhone. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek międzynarodowych projektów muzycznych. Mistrz techniki slide i improwizacji. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność. Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. O jego występach recenzenci piszą: „Mistrz przemówił!”, „Kosmos, zjawisko, geniusz”, „Puchowski to potęga!”.

Współpracował i współpracuje m.in. Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, ze znakomitym harmonijkarzem, Keithem Dunnem, wirtuozem gitary, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą. Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym „Mistrzowie gitary”, prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Album jego formacji Von Zeit „Ocieramy się” został uznany za jedną z najlepszych płyt rockowych roku 2008. Nowa płyta Romek Puchowski „FREE” ukazuje się na początku marca 2013 roku. Piosenka „Jurata” trafiła się na Listę Przebojów Trójki, „Big Bad Brother” znalazła się w półfinale światowego konkursu songwriterów ISC.

Latem tego roku na scenie bieszczadzkich spotkań bluesowych Romek Puchowski z pewnością zagra utwory ze swojej najnowszej płyty “FREE”, która zyskała dużą popularność.

Piosenka „Jurata” trafiła na Listę Przebojów Trójki. „Albo cacy albo lili” z gościnnym udziałem Martyny Jakubowicz przez kilka tygodni „okupowała” pierwsze miejsce “Alternatywnej Listy Przebojów” Radia Kraków. „Big Bad Brother” znalazła się w półfinale światowego konkursu International Songwriting Competition w USA, w jury którego zasiada m.in. Tom Waits.

romek_puchowski_free_cdTo album niezwykle dojrzały i jednocześnie świeży, zadziwiający bogactwem muzycznym i prostotą jednocześnie. Płyta żywa i organiczna, przebojowa i wirtuozerska. Odważna i mądra. Transowe DOBRO, liryczna wiolonczela, wibrująca harmonijka, stylowa gitara akustyczna, saksofon, banjo i tuba – to tylko niektóre elementy tej niezwykłej układanki. Romek Puchowski zaprasza do „FREE”, czyli do wolności!

„FREE” jest drugą, po świetnie przyjętej „Simply” z 2006 roku, solową płytą Romka Puchowskiego. To dzieło niemal w całości autorskie – na czternaście utworów aż dziesięć to kompozycje artysty. To album niezwykle dojrzały i jednocześnie świeży, zadziwiający bogactwem muzycznym i prostotą jednocześnie. Transowe DOBRO, liryczna wiolonczela, wibrująca harmonijka, stylowa gitara akustyczna, saksofon, banjo i tuba – to tylko niektóre elementy tej niezwykłej układanki. Różnorodność stylistyczna i klimatyczna utworów jest tutaj spięta wspólnym brzmieniem, mistrzostwem warsztatowym i osobowością Puchowskiego. Nawet najbardziej wysmakowane i finezyjne frazy artysta gra i śpiewa z lekkością i swobodą, które przechodzą na słuchacza.

Całości dopełnia jeden ze znaków firmowych artysty – świetne teksty. Poetyckie, inteligentne, mądre i zabawne. Romek Puchowski umie pisać chwytliwe, wpadające w ucho piosenki, które pozostają jednocześnie dziełami wysublimowanymi artystycznie. Co najmniej połowa utworów na „FREE” to prawdziwe przeboje, a wszystkie układają się w swoistą konstelację małych, barwnych światów, do których kolejno zapraszają słuchacza. Album powstawał w bardzo ważnym dla muzyka momencie w życiu – stąd odwaga, totalna szczerość, autentyczność i siła, jaką słychać w każdym utworze. Płyta jest niezwykle żywa i organiczna – udało się zachować na niej energię żywego wykonania, z której słyną koncerty Puchowskiego. Większość partii była rejestrowana „na setkę” we własnym studiu muzyka, dzięki czemu możliwe było chwytanie tego właściwego momentu podczas nocnych sesji. Płyta jest niezwykle różnorodna, ponieważ Puchowski realizuje na niej rozmaite muzyczne wizje, które chodziły mu po głowie. Do ich realizacji zaprosił wyjątkowych gości – swoich mistrzów, przyjaciół, niesamowite osobowości, muzyków, z którymi łączą go wspólne historie. Tymon Tymański, Keith Dunn, Adam Wendt, Martyna Jakubowicz, Grzegorz Grzyb, Wojciech vel G.Wolf Garwoliński, Michał Kielak, Tomek Kruk, Piotr Dunajski, Dobrawa Czocher, Jędrzej Kubiak, ET Tumason – spotkanie z każdym z nich to kolejny, unikatowy smak, jaki serwuje „FREE”. Wydawcą albumu jest wytwórnia Soliton z Sopotu.

Fragmenty recenzji płyty “FREE”::
“Big Bad Brother” to surowy i szorstki blues wykonany przez Puchowskiego tylko w towarzystwie Grzegorza Grzyba na perkusji. (…) Trochę przypomina to The White Stripes, ale jest jeszcze bardziej surowo i szorstko.
(…) muzyka zawarta na krążku doskonale pokazuje go dokładnie takiego, jakiego znamy z występów scenicznych, czyli artystę z otwartą głową, śmiało sięgającego po różne stylistyki, odważnego, czasem prowokującego.
(…) wszystkie niuanse, smaczki i subtelności, słyszalne na krążku można z pełną mocą docenić po koncertowym spotkaniu z Puchowskim. Do czego z całego serca zachęcam.
Robert Trusiak, „Magazyn Gitarzysta

Klimat na krążku jest zmienny jak pogoda nad morzem. Raz wieje porywisty blues, innym razem uszy pieści delikatny folk.
(Puchowski) Po mistrzowsku posługuje się techniką slide, dorównuje najlepszym – Duane Allmanowi czy Derekowi Trucksowi. Brzmienie nowego albumu bluesmana zaskakuje surowością. Już pierwsze dźwięki gitary w “Thoughts Like Fish” niosą ze sobą świeżość porannej bryzy. (…)
Zabierając się do odsłuchu “Free” można być w parszywym humorze. Już pierwsze dźwięki nowego albumu Puchowskiego podziałają jak butelka rumu na starego kapitana.
Mateusz Królik, Uwolnij Muzykę

Pozostałe płyty w dorobku Romka:
– Romek Puchowski “Jurata” – singiel (2013 Soliton SL 265-2 “S”)
– Von Zeit “Ocieramy się” – 2 CD (2008 Biodro Records BRCD 026)
– Von Zeit “Halucynacje Hrabiego Von Zeit” – mini DVD (2007 Biodro Records)
– Romek Puchowski “Simply” – CD (2006 Biodro Records BRCD 015)
– Von Zeit “Von Zeit” – CD (2003 Jazz)
– Live in Satyrblues 2007 Romek Puchowski – DVD (The Association For Original Culture Protection, 2008)

romek_puchowski_dyskografia

Jak widać w przedstawionej powyżej dyskografii Romek Puchowski udziela się nie tylko solo, ale jest sprawcą projektów, takich jak Von Zeit, a także Puchowski BEAT & Dunn.

Von Zeit
Von_Zeit_wwwZałożony w 2001 r. w Tczewie przez Romana Puchowskiego niezależny zespół muzyczno-filmowy. Muzycy to: oczywiście Roman Puchowiecki, perkusista Sebastian Szczepanowski, Robert Turło grafik i autor animacji. Od 2003r. skład uzupełnia Jacek Kulesza, gitarzysta. Grupa zadebiutowała albumem “Von Zeit” w 2003r. Jesienią 2004 roku piosenka Von Zeit “Ocieramy się” (tu pod tytułem “Froteryzm”) znalazła się na składance “MINIMAX II pl” Piotra Kaczkowskiego. We wrześniu 2006 roku ukazała się solowa płyta lidera Von Zeit – Romek Puchowski “Simply” (BRCD 015), a w lipcu 2007 roku – singiel DVD “Halucynacje Hrabiego von Zeit” z filmem Barbary Świąder nagrodzonym YACHEM w kategorii “Inna Energia” na XVI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w Gdańsku.

Puchowski BEAT & Dunn
Puchowski_BEAT_DunnPuchowski BEAT & Dunn to nowy projekt, który powstał podczas pracy nad nową, solową płytą Romka. Album Romek Puchowski „FREE” ukazał się

w marcu 2013 roku, zebrał wyśmienite recenzje, poszczególne piosenki „grają” najważniejsze stacje radiowe w kraju. Piosenka „Jurata” gościła się na Liście Przebojów Trójki, „Big Bad Brother” znalazła się w półfinale światowego International Songwriter Competition.

Romek Puchowski i Keith Dunn to artyści, których łączy kilkunastoletnia historia współpracy na europejskich scenach. Doskonale się wyczuwają, są świetnymi improwizatorami otwartymi na nowe muzyczne przestrzenie. Bazę dla ich melodycznych i harmonicznych działań tworzy nieprawdopodobnie sprawna „maszyna rytmiczna” w osobie perkusisty Grzegorza Grzyba.

Puchowski BEAT & Dunn prezentuje transowe, współczesne bluesowe brzmienie. Projekt jest połączeniem trzech muzycznych światów. Keith Dunn wnosi bluesową klasykę w najczystszej postaci. Grzegorz Grzyb, który na co dzień operuje w przestrzeniach współczesnych, złożonych jazzowych struktur wraca tu do „korzennych”, bluesowych & transowych rytmów. Zafascynowany muzyką z Delty Mississippi Romek Puchowski, odważnie i kreatywnie eksploruje przestrzenie muzyki alternatywnej. Jego mocno bluesowe pieśni nawiązują do współczesnych nurtów miejskiego folku. Na program koncertów składają się autorskie kompozycje Puchowskiego, Dunn’a, bluesowa klasyka spina klamrą całość. Muzycy łączą się na scenie w przeróżne konstelacje osobowe i instrumentalne – solo, duo, trio, tworząc pełen ekspresji, dynamiczny i porywający show. Trzonem całości pozostaje osobowość Romka Puchowskiego.

Projekt tworzą:
Romek Puchowski – śpiew, DOBRO, gitara akustyczna, slide
Grzegorz Grzyb – perkusja
i gość specjalny:
Keith Dunn (USA) – harmonijka ustna, śpiew

Więcej o muzykach – LINK.

r.puchowski_www1

Romek Puchowski organizuje również warsztaty, które obejmują gitarę fingerpicking & slide, wokal, komponowanie, grę zespołową i szeroko rozumianą umiejętność posługiwania się językiem SZTUKI, jak mówi muzyk.
Więcej szczegółów o warsztatach – LINK.

KONTAKT:
Romek Puchowski
http://www.puchowski.com/
tel.: +48-604-123-036
email: roman.vonzeit@gmail.com
https://www.facebook.com/romekpuchowski
http://www.youtube.com/user/romekpuchowski
https://soundcloud.com/romek-puchowski

Romek_Puchowski_01_fot_Jacek_Balk_&_Barbara_Swiader

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.