J.J. Band – Bies Czad Blues 2022

Piątkowy wieczór na dużej scenie zakończy zespół J.J. Band.

J.J.Band z Jeleniej Góry w ciągu dwudziestu lat działalności zdobył miano jednej z najlepszych grup bluesowych w Polsce, a także otrzymał szereg nagród festiwalowych.
W 2003 roku zespół nagrał swoją pierwszą płytę „Good Day For The Blues” , a w 2004 roku odbyła się premiera albumu “Searching For The Blues”. W roku 2010 ukazała się szczególna płyta „J.J. Band i Przyjaciele – Blues” z utworami Tadeusza Nalepy, nominowana do nagrody Fryderyka. Wszystkie trzy płyty zyskały miano „płyty roku” w ankiecie czytelników pisma “Twój Blues”. Dwukrotnie czytelnicy uznali też J.J. Band za zespół roku. Jacek „Jogi” Jaguś to gitarzysta bluesowy 2004, 2006, 2007 i 2008 i 2009 roku, a Bartek Łęczycki, harmonijkarz bluesowy 2005, 2006 i 2007 roku w Polsce według rankingu “Twojego Bluesa”.
Grupa występowała na najbardziej prestiżowych festiwalach bluesowych w Polsce obok polskich i zagranicznych wykonawców z najwyższej półki. J.J. Band to niewątpliwa uczta muzyczna, wielka radość grania i dobra zabawa. W 2010 skład zespołu zasiliła sekcja rytmiczna złożona z doświadczonych i uznanych na polskiej scenie bluesowej wrocławskich muzyków – Bartosza Niebieleckiego na perkusji i Andrzeja Stagraczyńskiego na basie. W czasie koncertu zespołu będzie można usłyszeć przede wszystkim utwory z najnowszego albumu J.J. Band „2021” a także utwory z poprzednich płyt.

J.J. BAND:

  • Jacek Jaguś – wokal, gitara
  • Bartek Łęczycki – harmonijka ustna
  • Piotr Michalak – piano, hammond
  • Andrzej Stagraczyński – bas
  • Bartosz Niebielecki – perkusja

2021 rok przynosi studyjny album zespołu J.J.Band. Jego tytuł to po prostu 2021. Od wydania ostatniego studyjnego albumu mija 11 lat. Była to płyta J.J.Band i Przyjaciele grają utwory Tadeusza Nalepy. Ostatnie lata J.J.Band był zespołem typowo koncertowym, ten czas niewątpliwie dobrze wpłynął na wspólne zgranie, znalezienie brzmienia grupy. To zaowocowało teraz w pracy studyjnej. 

Dostajemy płytę w większości z autorskim materiałem.
Tylko dwa utwory, to covery (niezbyt często przypominane) – LET’S WORK TOGETHER – CANNED HEAT i ME AND MY GUITAR – FREDDIE KING. Pozostałe piosenki napisał Jacek Jaguś i zaaranżował wraz z zespołem. Tym razem utwory autorskie śpiewane są po polsku, to zasadnicza zmiana w stosunku do tego co zespół proponował wcześniej. Album promuje piosenka CUDOWNY ŚWIAT, to najspokojniejszy utwór na płycie, trochę zaskakujący ale pokazujący, że zespół nie chce ograniczać się do grania w jednym stylu. Jednak pozostały materiał to już bardziej charakterystyczne dla J.J.Band dźwięki – mamy tu mocną sekcję rytmiczną, gitarowe bluesrockowe riffy, ciekawe harmonie klawiszy i wirtuozerskie solówki harmonijki ustnej. Wszystko pod wspólnym bluesowym mianownikiem i w formie zwartych utworów. Rozwinięcie tych tematów, otwarcie form i dłuższe solówki na pewno pojawią się na koncertach. Trudno właściwie znaleźć jeden utwór który scharakteryzowałby muzykę na tym albumie – każda piosenka jest inna, mamy tu bluesowe shuffle J.J.’SHUFFLE, PSOTY, rockendrollowy rytm – LET’S WORK TOGETHER, mocny funk – ŚWIATŁA MIAST, kilka rockowych riffów – WIĘCEJ WIĘCEJ, LUDZIE NA ULICACH czy lekko fokowo-countrowy utwór CUDOWNY SWIAT. Trochę liryki pojawia się na końcu płyty za sprawą utworów ŁADNE KWIATKI i MAMY SIEBIE. Trzeba poznać całość – prawie 40 minut “dżejdżejowego” grania.

Album do nabycia na koncertach zespołu i pod tym linkiem – KUP.

J.J.Band: “Piosenka Niebieski Ptak jest tak jakby uzupełnieniem naszej płyty 2021. Utwór był nagrany ale nie był jeszcze gotowy, nie miał tekstu kiedy postanowiliśmy już wydać album, więc został odłożony na bok i sobie czekał. Któregoś dnia przyszła myśl o locie, ptaku, wolności, jakiejś chwili inspiracji która bywa uskrzydlająca, uczuciu, i powstał tekst. I właśnie wtedy stało się to co się stało, dowiedzieliśmy się o śmierci Barta Sosnowskiego. I tak już chyba zostanie że ten tekst będzie dla nas coś innego znaczył. Potem kilka razy na koncertach spontanicznie dedykowaliśmy tą piosenkę Bartowi… Poprosilismy Janka Gałacha żeby zagrał solo na skrzypcach bo znał się świetnie z Bartem – Jasiu zaaranżował i nagrał smyki do całego utworu, Karolina Tuz opracowała i zaśpiewała chórki. Miks i mastering – podobnie jak cała płyta 2021 – Marcin Samarzewski. Niech ten utwór przyniesie wszystkim troche wytchnienia w trudnym czasie. Pozdrawiamy!
Ps. „Niebieski Ptak” jest dostępny we wszystkich platformach streamingowych”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.