Limit Blues – Bies Czad Blues 2015

Kolejnym zespołem, który usłyszycie i zobaczycie na tegorocznym Bies Czad Bluesie jest kielecki Limit Blues.

Zespół LIMIT powstał w 1983 roku. Założony przez uczniów ówczesnego Liceum Metalowego w Kielcach.

Zespół gra jedynie skomponowane przez siebie utwory, bazując wyłącznie na własnych tekstach. Znaczna część twórczości skupia się na codziennym życiu ludzi. 11 października 2013 r. w kieleckim klubie „Kotłownia” odbył się koncert jubileuszowy z okazji 30-to lecia istnienia zespołu.

Limit_Blues_1Obecny skład zespołu Limit Blues:
Paweł Wawrzeńczyk – wokal
Paul Dabliu – gitara
Arek “Rogal” Rogalski – harmonijka ustna
Jarek Telka – bas
Karol “Kaczka” Kaczmarski – perkusja
Cezary Niemiec – saksofon
Reverendo Jack Blues (Jacek Klesyk) – hammond

Limit_Blues_3

W 1983 roku trzech muzyków, którzy kompletnie nie potrafili grać: Paweł Wawrzeńczyk, Maciej Jóźwik i Romuald Sadowski postanowili założyć zespół muzyczny. Salka prób w bursie szkolnej przy ul. Jagiellońskiej, opiekun Kazik Firmantowski, instrumenty (wiadomo jakie) i talent, którego nigdy nie było.
Zespół jak setki, jednak ten zespół miał szczęście – zrobiliśmy sobie 3 zdjęcia, które mamy do dziś. To jedna z rzeczy, która nas wyróżnia, druga to to, że po 28 latach potrafiliśmy w tym samym składzie reaktywować naszą kapelę LIMIT.
Do zespołu dołączył młody muzyk – Paul Dabliu (w końcu ktoś umiał grać w zespole, bo poziom muzyczny old – boy’ów nie ruszył z miejsca).

Limit_Blues_4Tak się zaczęła druga nasza młodość…
W ciągu 2 lat – 5 płyt autorskich, kilka koncertów (m.in. w Sali Kongresowej w Warszawie), mnóstwo radości, huczne obchody 30 – lecia zespołu i duma, którarozpierała. Jak to w wielu znakomitych zespołach bywa, oszałamiający sukces idzie w parze z problemami, z sytuacjami stresogennymi i różnicami programowymi… tak nam się ze składu wysypał Maciek.
Koncert 09. 05. 2014 był ostatnim który z nami zagrał. Ów koncert zresztą wypadł bardzo dobrze, wydaliśmy z niego pierwszy nasz “LIVE” i zarazem ostatni z Maćkiem. Maćku – dziękujemy za wszystko – tego okresu nie da się zapomnieć!

Limit_Blues_2Zespół musiał żyć dalej, nasz poziom muzyczny wciąż wzrastał. Ja w którymś momencie przestałem grać na perkusji, a raczej przestałem wbijać gwoździe… i zacząłem śpiewać – to podobno wychodzi mi ciut lepiej.
12. 09. 2014 – ważna data, ważny kolejny koncert podczas II edycji festiwalu KIELCE ROCKują. Gramy teraz z amerykańskimi gwiazdami Dudley Taft i Blindside Blues Band. Wyszło znakomicie, ale…odchodzi Romek. Długo by pisać, ale dziękuję za to co dobre.
Ze starego składu zostałem sam. Co robić? Zawiesić kapelę? Strasznie szkoda. Zdecydowałem jednak zmontować stabilny skład zespołu wraz z muzykami, którzy wiedzą o co chodzi w bluesie. No i tak się właśnie stało.
Konkretny skład skrystalizował się z końcem roku 2014, wtedy to zaczęliśmy pracę nad materiałem do nowej płyty „Inaczej”. Płyta zebrała bardzo dobre opinie na rynku muzycznym. Magazyn „Twój Blues” na swoje 15-lecie wydał ją jako insert.

Radosne granie bluesa nikomu z nas nie jest obce.

Opowiedział Paweł Wawrzeńczyk i przedstawia zespół:

Arkadiusz “Rogal” Rogalski – człowiek, którego cały zestaw instrumentalny niezbędny do fantastycznych muzycznych wypełnień mieści się w dłoni. Te solówki… Nikt nie jest w stanie ustać w miejscu.

Karol “Kaczka” Kaczmarski – jeśli nie uśnie na próbie jest wyjątkowym perkusistą. Doskonale czuje reggae oraz okazało się, że świetnie sobie radzi w klimatach blues’owych.

Reverendo Jack Blues (Jacek Klesyk) – prosto z ziemi włoskiej do Polski. Tam szlifował umiejętności gry na Hammondzie, wybitny muzyk i znawca tego instrumentu, wie jak go okiełznać. Ponadto uwielbia kraby ( cokolwiek by to nie znaczyło).

Cezary Niemiec – zestaw trzech saksofonów to już standard na każdej próbie. Aktualnie muzyk ze stolicy ale odległość nie jest w stanie mu przeszkodzić. Znakomicie wkomponował się w skład zespołu.

Jarosław Telka – tylko cztery struny, ale… Zapewniam, że on ich więcej nie potrzebuje. Z niejednego pieca jadł chleb, a myślę że są piece, z których wyjadł wszystko do cna.

Limit_Blues_5

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA:
03.2015 r. – płyta „Inaczej” jako insert w kwartalniku Twój Blues
21.03.2015 r. – nagroda główną na Pulavian Blues Festival
30.04.2015 r. – koncert na III edycji Festiwalu Kielce Rockują
06.2015 r. – wydany box (CD + DVD) z koncertu
19.06.2015 r. – II miejsce w kategorii rock na Festiwalu Scyzoryki 2015
Zakwalifikowanie do przeglądu zespołów na takich festiwalach jak: Blues Na Siewierskim Zamku, Suwałki Blues Festival, Wielki Ogień.

Limit Blues zdobył główną nagrodę III Przeglądu Zespołów Bluesowych odbywającego się w ramach ogólnopolskiego Pulavian Blues Festival.

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.