14 października miała miejsce premiera najnowszej, trzeciej już monografii autorstwa Zdzisława Pająka, tym razem poświęconej osobie Jimiego Hendrixa.
“Jimi Hendrix – Szaman Rocka” (522 strony, ilustracje, tom 1) to po “Eric Burdon – Feniks Rocka” oraz “Eric Clapton – Pielgrzym Rocka” trzecia książka radiowego i prasowego dziennikarza poświęcona muzyce około bluesowej, postaciom z nią związanym i czasom, w których powstawała.
Ta książka, jak i poprzednie, jest nie tylko biografią Hendrixa, którego uważano za największego elektrycznego gitarzystę wszech czasów. Jest również próbą opisania czasów, w których żył i w swoim bardzo krótkim życiu tworzył. Ponieważ autor nie miał możliwości porozmawiania z bohaterem, więc w książce znajdą czytelnicy bardzo różne wypowiedzi, cytaty i opowieści ludzi, którzy kiedykolwiek z nim się spotkali. Czy prawdziwe? Jedna z teorii psychologii, dotycząca ułomności ludzkiego rozumu, mówi – To, co nazywamy pamięcią autobiograficzną, nie jest wcale wiernym zapisem naszej przeszłości. Nasze wspomnienia zdecydowanie częściej opierają się na tym, co zobaczyliśmy na zdjęciach albo usłyszeliśmy od rodziców czy rodzeństwa niż na tym, co faktycznie zarejestrował nasz mózg. Pamięć autobiograficzna, jeden z najważniejszych elementów naszej tożsamości, jest po prostu złudzeniem…(dr Kimberely Wade z brytyjskiego Univeristy of Warwick, zajmująca się badaniem pamięci za Focus nr 8/91 – sierpień 2011). Nawet jeśli tak jest, czy warto całkowicie pominąć wspomnienia i pozostać tylko przy dokumentach historycznych? Wtedy zapewne nasze życie, a także życie i obraz innych ludzi, byłby pozbawiony tego, co jest bardzo dla człowieka ważne – emocji. Bez nich nie istniałaby także sztuka, zwłaszcza zaś muzyka – najlepszy wytwór ludzkiej wyobraźni.
“Jimi Hendrix – Szaman Rocka” ukaże się w dwóch tomach. Ten pierwszy opowiada o mniej znanych faktach i czasach: od tego co było przed Jego narodzinami, czyli jakie były “rodzinne korzenie”, o skomplikowanym dzieciństwie i młodości bohatera, a także zdobywaniu w różnych miejscach Ameryki doświadczeń muzycznych i próbach “przebicia się” przez istniejące wtedy mury społeczno-kulturalne, kończy zaś wylot do “nowego” dla Niego świata, do Europy, Wielkiej Brytanii, do Londynu. Co dalej – to już w tomie drugim. /Ostrowskie Centrum Kultury/
Książkę można nabyć bezpośrednio u Zdzisława Pająka, przez konto Facebook, drogą mailową: pajak.book@gmail.com lub podczas ważnych wydarzeń muzycznych.
Fragmenty książki można przeczytać na Forum Okolice Bluesa – LINK.