GalHan – Bies Czad Blues 2019

Nadszedł czas, aby zacząć odkrywać karty i przedstawić zespoły, które zobaczycie i usłuszycie na tegorocznym Bies Czad Bluesie, a będzie to już XIV edycja!

Zaczniemy delikatnie w czwartek (1.08.2019), wieczornym jam session (oczywiście wstęp wolny), a rozpocznie go żywioł Galicji i Hanysowa (Jaworzno/Mysłowice), czyli formacja GalHan.

Zespół GalHan powstał w 2006 roku. Choć jeszcze na Festiwalu MEDIAWAVE , który odbył się w MOKiS „Trójkąt” w Mysłowicach – Brzezince (który nota bene od tego czasu staje się naszym miejscem prób:) wystąpił jako SERVO. Chwilę później pojawia się dumna nazwa GalHan. Zespół tworzą muzycy grający ze sobą od wielu lat w różnych składach i konfiguracjach ale dopiero wspomniany 2006 rok stał się przełomowy: postanowili połączyć swoje siły, co zaowocowało bardzo charakterystycznym stylem, łączącym w sobie rock, grunge i bluesa.

Ostateczny skład grupy ukształtował się w 2007 roku. W pierwszym składzie zespołu grali:
-Jacek Wocka – wokal
-Tadeusz Sojka – gitara
-Dariusz Brodziak – gitara
-Jerzy Szyja – bas
-Adam Pioskowik – perkusja
-Marian Głuch – instrumenty klawiszowe

Poszukiwanie…

Skutkiem ciągłych poszukiwań muzyczno-brzmieniowych do kapeli dołączył Maciej Wrona – harmonijka ustna, dzięki któremu umocnił się charakter brzmieniowy zespołu. Niestety w tym samym czasie z powodu ważnych przyczyn rodzinnych opuścił skład nasz kolega – Darek Brodziak. W tym czasie GalHan rozpoczyna intensywne prace nad nowym, w pełni autorskim – programem. Powstają m.in. takie utwory, jak: „Na rogu złej ulicy; „Wysłuchaj mnie”; „Pod wiatr”; „Ekspres” czy „Przebudzenie” (by wymienić tylko kilka z nich).
W 2009 roku w kwietniu z kapeli odchodzi basista Jerzy Szyja, który postanawia powołać do życia własny projekt muzyczny. Do zespołu GalHan dołącza młody, kreatywny, rewelacyjny basista Michał Łyp, który znakomicie odnajduje się w klimacie kapeli. Dzięki temu GalHan kontynuuje realizacje nowego materiału oraz nieprzerwanie koncertuje.

GalHan – Noże i Szkło /Noże i Szkło/:

Na kilka lat skład zespołu stanowią:
-Jacek Wocka – wokal
-Tadeusz Sojka – gitara
-Michał Łyp – bas
-Adam Pioskowik – perkusja
-Marian Głuch – instrumenty klawiszowe
-Maciej Wrona – harmonijka

Nagrywamy naszą pierwszą płytę “Noże i Szkło”.

Zmiany…

Rok 2013 to kolejne zmiany w zespole… Kapela powiększa się o nowego członka 🙂 – gitarzystę Krzysztofa Zielosko. I jest to przysłowiowy strzał w 10! Przez te wszystkie poprzednie lata podświadomie brakowało nam tej gitary. GalHan z Krzysztofem staje się „pełniejszy”. Niestety szczęście trwa krótko. Z przyczyn zdrowotnych GalHan musi się pożegnać z dotychczasowym wokalistą, poetą – tekściarzem Jackiem Wocką. To m.in. jego silny i charakterystyczny głos oraz niebanalne teksty tworzyły tak niepowtarzalny klimat na koncertach. Dziękujemy Ci Jacku!!!

Przypadek sprawia, że w tym tak trudnym dla zespołu czasie, spotykamy na swojej drodze znakomitego śląskiego wokalistę Voytka Urbana, który przyjmuje naszą propozycję współpracy. Czerwiec 2013 r. – GalHan znowu w komplecie.

Tworzymy nowy materiał i ruszamy w trasę:
-Voytek Urban – wokal
-Tadeusz Sojka – gitara prowadząca
-Krzysztof Zielosko – gitara rytmiczna
-Michał Łyp – bas
-Adam Pioskowik – perkusja
-Marian Głuch – instrumenty klawiszowe
-Maciej Wrona – harmonijka

GalHan – NIE! /Zastanów się/:

Ten stan utrzymuje się trzy lata! Intensywnie koncertujemy i nagrywamy drugą płytę pt. “NIE!”
W takim składzie GalHan występuje też m.in. na festiwalu Bies Czad Blues 2013, w trakcie swojej corocznej trasy bieszczadzkiej.

W 2016 r. odchodzą na zasłużoną bluesową emeryturę: Marian Głuch – wspaniały hammondzista oraz Adam Pioskowik – energia bębnów, a basista Michał Łyp z powodu nawału pracy (jest też znakomitym nagłośnieniowcem), również postanawia poświęcić się nowej pasji i opuszcza zespół.

To trudny okres dla zespołu, pojawiają się nowi muzycy z którymi pracujemy nad nowymi aranżacjami starych numerów i nowymi utworami. Są to: Mariusz Błonkała – bas, Arur Nagi – instrumenty klawiszowe oraz Adam Leboszka – perkusja. GalHan jak zwykle ma szczęście, ponieważ Ci trzej muzycy to wspaniali instrumentaliści i znakomici kumple!

Ale żeby nie było za różowo, z ważnych powodów osobistych w 2018 r., ze współpracy z GalHanem zmuszony jest zrezygnować wokalista Voytek Urban…

I tu znowu nasze szczęście daje znać o sobie ?? Do zespołu dołącza znakomity wokalista, gitarzysta i kompozytor Bartłomiej Bogunia. Szybko zapoznaje się z materiałem kapeli. Zespół znowu w komplecie,
dzięki czemu prace nad trzecią płytą GalHana ruszają pełną parą.

Aktualny skład kapeli:
Tadeusz Sojka – gitara prowadząca, wokal, aranżacje, teksty, szef zespołu zwany potocznie Ojcem Dyrektorem
Maciej Wrona – harmonijki ustne
Bartłomiej Bogunia – śpiew
Krzysztof Zielosko – gitara rytmiczna
Artur Nagi – instrumenty klawiszowe
Mariusz Błonkała – gitara basowa
Adam Leboszka – perkusja

To już 13-ście lat… ?? Pozdrawiamy GalHan!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.