Wydawnictwo Kosmos Kosmos ogłosiło, że 11 kwietnia na półki księgarskie i do księgarń internetowych trafi książka z wywiadami giganta jazzu, jakim był John Coltrane.
“Coltrane według Coltrane‘a” to seria wywiadów z muzykiem pod redakcją Chrisa DeVito przetłumaczona przez Filipa Łobodzińskiego.
Niniejsza książka, zawiera niemal wszystkie znane wywiady z Johnem Coltrane’em – a także artykuły, wspomnienia i noty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi – stanowi próbę zaprezentowania historii Coltrane’a poprzez jego własne słowa.
KUP:
–Empik (36,99 zł)
–Świat Książki (34,93 zł)
Tak o książce wypowiada się nasz czołowy polski jazzman, pan Tomasz Stańko: To bardzo ciekawa publikacja. Wywiady z muzykami, zwłaszcza z Trane’em, były w mojej młodości jednym z najważniejszych źródeł informacii i wiedzy o muzyce. Nikt w jazzie, tak trafnie i wnikliwie, nie tłumaczy głębi, istoty i filozofii muzyki tak jak wielcy i sławni muzycy. Zwłaszcza Coltrane. Gorąco polecam, niezwykle cenna i nietypowa książka.
A to wrażenia pana Tymona Tymańskiego: John Coltrane to dla mnie religia i kościół… To dźwięki wielkiej miłości do świata i ludzi, to porażająca duchowość i muzyczna głębia, to pochwała nieskończenie pięknego i nieskończenie brzydkiego. To alfa i omega, muzyczna przeszłość i przyszłość, mainstream i ezoteryczna tantra. Nie można nie znać, a poznawszy, nie pokochać wielkiego Johna Coltrane’a i jego magicznej muzyki.
Tytuł: Coltrane według Coltrane’a. Wywiady z Johnem Coltrane’em
Autor: DeVito Chris
Tłumaczenie: Łobodziński Filip
Wydawnictwo: Kosmos Kosmos
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-04-11
Rok wydania: 2017
John William Coltrane (1926-1967) – amerykański saksofonista, flecista i klarnecista jazzowy. Mąż pianistki Alice Coltrane i ojciec saksofonisty Raviego Coltrane’a.
Dorastał w High Point, skąd przeprowadził się do Filadelfii. Studiował w Ornstein School of Music do 1945, kiedy to otrzymał powołanie do jednostki wojskowej stacjonującej na Hawajach. Po zakończeniu służby poświęcił się bez reszty swojej pasji muzycznej, grając w różnych zespołach (m.in. Jimmy’ego Heatha, Howarda McGhee i Dizzy’ego Gillespiego). Z tym ostatnim w 1949 nagrał swoją pierwszą płytę. Przez dwa lata był muzykiem w septecie Johnny’ego Hodgesa, a w 1955 został zaproszony do współpracy z kwintetem Milesa Davisa, w którym udoskonalił swój warsztat muzyczny. Wkrótce rozpoczął współpracę z Theloniousem Monkiem, a ponowna kooperacja z Milesem zaowocowała nagraniem jednej z najwybitniejszych płyt w historii jazzu Kind of Blue (1959). W maju 1960 zadebiutował jego słynny zespół z pianistą McCoy Tynerem oraz perkusistą Elvinem Jonesem, do którego w 1961 dołączył basista Jimmy Garrison. Lata sześćdziesiąte to czas największych triumfów Coltrane’a. W jego muzyce słychać było eksperymenty brzmieniowe oraz charakterystyczną atonalność, która do dziś inspiruje kolejne pokolenia muzyków. Coltrane należy do prekursorów free jazzu, do kanonu którego należą nagrane przez niego płyty: A Love Supreme i Ascension.
Zmarł na raka wątroby 17 lipca 1967 w Huntington, Long Island. /Wikipedia – Dyskografia/