7 lutego będzie miała premierę książka Jamesa McBride’a “Załatw publikę i spadaj” z podtytułem “W poszukiwaniu Jamesa Browna, amerykańskiej duszy i muzyki soul”. Można już ją nabyć w przedsprzedaży.
Wnikliwe spojrzenie na życie jednego z największych i najważniejszych artystów XX wieku, ojca chrzestnego muzyki soul, jedynego i najwspanialszego – Jamesa Browna. /Spike Lee/
„Najciężej pracujący facet w show-biznesie”, „soulowy brat numer jeden”, „największy demagog w dziejach czarnej rozrywki”. O Jamesie Brownie można powiedzieć wiele. Z jednej strony – jeden z najbardziej charyzmatycznych i utalentowanych muzyków swojego pokolenia, który na zawsze odmienił bieg historii, muzyki i popkultury. Z drugiej – kiepski biznesmen, furiat i twardy szef trzymający krótko swoich pracowników.
By opisać jego życie, James McBride zabiera nas w podróż z opustoszałych miasteczek Karoliny Południowej i Georgii do Nowego Jorku. Z lat trzydziestych XX wieku do początków wieku XXI. Historia Browna jest dla McBride’a pretekstem do opowiedzenia losów niezwykłych osób, bez których gwiazda „ojca chrzestnego muzyki soul” nie miałaby szansy świecić tak silnym blaskiem i przez tyle dekad. To również pełna melancholii i nostalgii opowieść o pielęgnowaniu tożsamości i o sztuce pamiętania o swoim pochodzeniu.
Książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Los Angeles Times” oraz zdobyła tytuł jednej z najlepszych książek 2016 roku według National Public Radio.
Tytuł: Załatw publikę i spadaj. W poszukiwaniu Jamesa Browna, amerykańskiej duszy i muzyki soul.
Autor: James McBride
Wydawnictwo: Czarne
Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Projekt okładki: Agnieszka Pasierska/Pracownia Papierówka
Data premiery: 7 lutego 2018
Wydanie: pierwsze
Rodzaj okładki: twarda
Wymiary: 133 mm × 215 mm
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-8049-627-9
Cena okładkowa: 44,90 zł
FRAGMENT KSIĄŻKI
KUP /w przedsprzedaży/:
– Czarne – 44,90 zł, promocja 37,72 zł
– Aros – 29,19 zł
James McBride, zdobywca Amerykańskiej Nagrody Książkowej za powieść „Ptak dobrego Boga”, okazuje się równie świetnym biografem, jak prozaikiem. To książka, na którą wszyscy czekali. McBride mierzy się w niej z tematem biedy i konfliktów na tle rasowym w kraju, w którym problemy zamiata się pod dywan, a jedynie najsilniejsze głosy mogą być słyszalne. /Boris Kachka, „New York Magazine”/