Przedstawiliśmy już zespoły, które pierwszy raz wystąpią na Bies Czad Bluesie. choć w ich składach są muzycy, którzy gościli już na bieszczadzkich spotkaniach bluesowych – Andrzej Rojek, Filip Jurczyszyn, czy Michał „Gier” Giercuszkiewicz.
Teraz zespół, który tworzą muzycy silnie związani z bieszczadzką sceną, czyli Jan Gałach Band.
Założyciel grupy Jan Gałach, to absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w szkole muzycznej. W wieku 15 lat zaczął uczęszczać na warsztaty bluesowe organizowane w klubie Leśniczówka. Multiinstrumentalista grający przede wszystkim na skrzypcach, ale równie dobrze radzi sobie z cajonem czy gitarą.
„Jest jednym z bardziej rozchwytywanych muzyków na dzień dzisiejszy. Traktuje skrzypce w sposób który się zapamiętuje. Gra raz smyczkiem a zaraz jak na zwykłej gitarze, przez co w różnych składach gra jako drugi gitarzysta”
„Jasiu Gałach. Bajeczna technika, wyobraźnia muzyczna nieograniczona, no i te brzmienie elektrycznych skrzypiec mięciutkie, aksamitne, soczyste” Karambol – Forum Okolice Bluesa
Od 2002 roku organizator corocznego Koncertu Świątecznego i koncertów w ramach „Rawy Blues” które cieszą się wielkim powodzeniem.
Od 2006 do 2009 na stałe w składzie Martyny Jakubowicz.
Pod koniec 2007 roku założył własną formację o nazwie Osły, grającą mocny blues-rock. W skład zespołu wchodzą również Marek Gorliz (gitara), Paweł ‘Muzzy’ Mikosz (bass), Krzysztof Kot (perkusja), Max Ziobro (perkusja), Mariusz Korczyński (wokal).
2010 roku zakłada zespół Jan Gałach Band.
W międzyczasie, oprócz stałej współpracy z zespołami Osły i Martyną Jakubowicz, Gałach współpracuje z takimi muzykami,jak: Acid Drinkers, Oliver Mally (trasa w Polsce 2007), Cocotier (trasa we Włoszech i w Austrii), Carlos Johnson, Barry Richman, Blues Devils & Bill Dovey, Scarbonari, Le Virage Dangeroux, Gang Olsena, Plateau, Kasa Chorych, Cree, Schau Pau Acoustic Blues (trasa w Polsce 2006 i w Niemczech 2009), Highway, Koniec Świata, Birma, Hoodoo Band, Obstawa Prezydenta, Hokus, Los Agentos, K3, J.J. Band, Wielebny Blues Band, Boogie Chilli, Boogie Boys, Siódma W Nocy, Cocotier, Acoustic Travel, Bartosz Łęczycki, Zbigniew Lewandowski, Cezary Czternastek, Sławek Ciesielski, Marek „Sting” Popów, Leszek Winder, Jerzy „Kawa” Kawalec, Ireneusz „Pióro” Nowacki, Sebastian Riedel, Jerzy Styczyński, Włodek „Lolo” Krakus, Roman „Pazur” Wojciechowski, Karolina Cygonek, Joanna Pilarska, Magda Piskorczyk, Andrzej Ryszka, Maciej Radziejewski, Jan „Kyks” Skrzek, Mirek Rzepa, Grzegorz Kapołka, Dariusz Ziółek, Michal „Gier” Giercuszkiewicz, Cezary Zybała-Strzelecki, Roman Ziobro, Arek Zawiliński, Marek „Pegaz” Kobus, Przemek Chołody, Arek Osenkowski, Andrzej Rojek, Alicja Janosz i wielu innych muzyków…
Karolina Cygonek – wokal – z zawodu dziennikarka, z pasji podróżniczka. Śpiewa głównie w klimatach blues-rockowych, ale od zawsze zafascynowana muzyką klasyczną, jazzem, rhythm and bluesem, funkiem i transem, transem, psychodelicznym transem.
W 2007 i 2008 r. została uznana przez czytelników kwartalnika „Twój Blues” za najlepszą wokalistkę bluesową w Polsce. Trzykrotnie (w 2010, 2009 i 2007 roku) zajmowała tę pozycję w dorocznej ankiecie ogólnopolskiego forum internetowego Okolice Bluesa.
Od niedawna na stałe w składzie Jan Gałach Band.
Od kilku lat uczestniczka Koncertów Świątecznych i koncertów po Rawie Blues w chorzowskiej Leśniczówce, a także Festiwalu Bies Czad Blues. Chętnie bierze udział w najróżniejszych jam sessions, podczas których może być nieobliczalna. Uwielbia łączyć style i brzmienia.
Z zespołem Tomi Blues Kapela (TBK), którego trzon stanowił Tomasz Miturski (gitara), Artur Hołuszko (mandolina) i Zbigniew Zagóra (perkusja), od jesieni 2005 r. Karolina występowała na najważniejszych imprezach bluesowych w kraju, w tym dwukrotnie na dużej scenie katowickiego Spodka na Festiwalu Rawa Blues, Jimiway Blues Festival w Ostrowie Wielkopolskim, Jesieni z Bluesem w Białymstoku, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Laubie Pełnej Bluesa oraz Śląskim Brzmieniu w Chorzowie i wielu innych.
Od marca 2010 r. w zmienionym składzie zespół TBK zaczął grać pod nazwą Karolina Cygonek Band.
Przed udziałem w projekcie TBK Karolina śpiewała w funk-rockowej grupie Black Volga. W drugiej połowie 2003 r. dołączyła do składu powstałej w grudniu 2002 r. kapeli o nazwie CAB2P (Cygonek, Andrade, Buczkowski, Poniatowski, Puławski). Funk-rockowa stylistyka od samego początku zdominowała twórczość zespołu. Grupa nagrała płytę demo z pięcioma piosenkami: Suspense, Iowa, Mountain, Somebody i Hey Hey. Powstały również nowe utwory – Hoochie Coochie, Woman i Loving You – nagrane w ramach nagrody za wygranie w 2004 r. Festiwalu Rockowe Ogródki w Płocku.
Skład zespołu:
Karolina Cygonek – wokal
Jan Gałach – skrzypce
Borys Sawaszkiewicz – klawisze
Jakub Fiszer – bębny
Marek Idzik – bas
Marek “Pegaz” Kobus – gitara