Bies Czad Blues 2013 – Arek Zawiliński & Na Drodze

Cieszymy się, że w tym roku na scenie pojawią się muzycy bardzo związani z Bieszczadami. Trzeba tu przypomnieć, że Arek Zawiliński i Roman Ziobro to Ci, którzy byli wśród pomysłodawców bieszczadzkich spotkań bluesowych Bies Czad Blues.

a.zawilinski_wetlina_ranczo_2012-foto_ewa_iwanArkadiusz Zawiliński – autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking i bottelneck. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Laureat wielu festiwali, między innymi: FAMA w Świnoujściu, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Zaczarowany Świat Harmonijki. Współpracował z zespołami Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Kropla Życia, Blue Crow, Dzika Cherry, Zabrzańska Orkiestra Rockowa, BOB oraz ze śpiewającym aktorem Lechem Dyblikiem. Jednak jego dzieckiem, od początku do końca, jest formacja Na Drodze, w której pełni rolę dostawcy formy i treści.

Arek Zawiliński swoją muzyczną historię rozpoczął w rodzinnych Gorlicach bawiąc się gitarą. W miarę upływu czasu ta zabawa coraz bardziej mu się podoba, więc razem z kolegami zakładają co raz to nowsze grupy miłośników niestrojących, ale za to głośnych instrumentów. Gdy gitary zaczęły stroić i wydawało się, że gra muzyka, przyszedł czas na rozstania i samodzielne poszukiwania siebie w ogromnym świecie. Arek przeprowadza się na drugi koniec Polski. Szczecin, to właśnie taki drugi koniec. Tam odszukuje Free Blues Club i nie może  uwierzyć we własne szczęście. Szybko przekonuje szefa klubu, że jest świetnym bluesmanem i jeszcze tego samego wieczora prezentuje swoje własne kompozycje przed wyrobioną bluesową publiką. Następne dwa lata pobytu w Szczecinie, to nieprzespane noce spędzane na nieustającym jam session w tymże klubie. W tym czasie Arek przyłącza się do bluesowej grupy Blue Crow , następnie rockowej Dzika Cherry oraz w między czasie gra z bluesowym zespołem Jerry’s Hole Band . „Okres szczeciński” był dla niego akademią muzyczną, której można życzyć każdemu pasjonatowi bluesa i nie tylko.

W 1999 roku Arek zostaje zaproszony na nagrania z Zabrzańską Orkiestrą Rockową. Jest to ścieżka muzyczna do dokumentu „To są inne światy”, w której nagraniu bierze również udział Józef Skrzek.

W 2000 roku ze słowami „chcę uautentycznić swojego bluesa” wyjeżdża do Amsterdamu, gdzie odbiera szlify muzyka ulicznego i zakochuje się w brzmieniu gitary rezofonicznej. Po powrocie przyłącza się do gorlickiej grupy bluesowej, której nadają nazwę Kropla Zycia.
Zespół koncertuje, nagrywa, jednym słowem jest zauważany.
W między czasie powstaje zespół-projekt o nazwie Na Drodze w celu wykonywania akustycznych utworów Arka.

„Niewyczerpalne pokłady pomysłów” popychają go do zaprezentowania swej twórczości na festiwalach piosenki autorskiej, gdzie ku własnym zaskoczeniu jest zauważany i nagradzany. Ważniejsze z nich to: Zajazd Bardów- Gołdap, Ogrody Piosenek- Lublin, Oranżeria- Radzyń Podlaski, Studencki Festiwal Piosenki- Kraków, FAMA- Świnoujście. Do festiwalowych osiągnięć dołączy należy jeszcze zwycięstwo w klasie gitary na Zaczarowany Świat Harmonijki- Poznań (w kategorii gitara).
Arek jest również jednym z “ojców” bluesowej imprezy Bies Czad Blues w Bieszczadach.

na_drodze_zelazna

Na Drodze zespół/projekt założony w 2002 roku z potrzeby serca do grania muzyki akustycznej, tworzonej na fundamencie bluesa, folku i ballady. W tymże też roku zespół, (w składzie: Arkadiusz Zawiliński, Maciek „Kura” Kurowski, Grzegorz Zawiliński) nagrywają na tzw. “setkę” – autorską płytę “NA DRODZE DONIKĄD”, która wydają własnym sumptem.
Koncerty po knajpach powodują zmęczenie materiału, tak też do zespołu dołączają Grzegorz Grądalski i Sobiesław Pawlikowski, wzmacniając morale bandu. Koncertowanie w pięcioosobowym składzie owocuje w 2003 roku płytą koncertową zarejestrowaną w Muzycznej Owczarni – Jaworki.
Kolejne lata, to koncertowanie w różnych składach i zajęcia pozamuzyczne. W 2005 roku, po zmianie miejsca zamieszkania, do Arka Zawilińskiego i Grześka Zawilińskiego przyłącza się Przemek Chołody i zespół koncertuje z większą częstotliwością. Po zamieszczeniu ogłoszenia w jednym z warszawskich sklepów muzycznych do zespołu dołącza Roman Ziobro, co po jakimś czasie owocuje płytą demo.Tam-gdzie-zaczyna-sie-moj-swiat_Joanna-Pilarska-Na-Drodze

W 2006 roku zespół wiąże się z festiwalem BIES CZAD BLUES, gdzie dochodzi do współpracy z wokalistką Joanną Pilarską i w 2007 roku zostaje nagrana płyta „TAM, GDZIE ZACZYNA SIĘ MÓJ ŚWIAT”, wydana przez łódzki DALMAFON. W tym składzie zespół koncertuje w Polsce, a nawet i w Europie.

W 2009 roku Arek Zawiliński, pomieszkując w Bieszczadach, wstąpił na jedno szybkie do baru Siekierezada w Cisnej, gdzie znalazł temat na kolejną płytę, do nagrania której dochodzi w listopadzie tego samego roku. W 2010 roku ukazuje się album „Blues Dziewięciu” (wydawnictwo Dalmafon). Arek Zawiliński & Na Drodze promują go na festiwalach Natchnieni Bieszczadem (lipiec) i Bies Czad Blues (sierpień) tego roku, jak i grając w duecie (A. Zawiliński, R. Ziobro) w pubach i klubach całej Polski.

Na_Drodze_Blues_Dziewieciu_plakatAutor tekstów wykorzystanych na płycie Rafał Dominik tak ją przedstawia:
„BLUES DZIEWIĘCIU. Cóż to jest ? Dobre pytanie, które zadaję sobie sam. Nie jest to muzyka i tekst do westernu „Zdarzyło się o świcie za Siekierezadą„. Nie są to teksty o sławnych bandziorach z Arizony i Teksasu. Krótko mówiąc, to skromny hołd złożony martwej „Dziewiątce” wykaligrafowanej na stołkach barowych w „Siekierze”. Rzadko opuszczali Bieszczady, więc po ich śmierci postanowiliśmy z Arkiem wysłać ich na wczasy do Stanów Zjednoczonych Ameryki, przydzielając określone role pasujące do ich charakterów…”
Fragment recenzji na portalu Folkowa:
Warstwa instrumentalna również jest bardzo ciekawa. Być może czasem nie zaszkodziłoby rozbudowanie instrumentarium, ale z drugiej strony bardzo podoba mi się unoszący się nad albumem duch bitników. jest tu miejsce dla Boba Dylana, Woody Guthriego, Nicka Cave’a, a nawet czarnych muzyków z Delty.
To jedno z najciekawszych odkryć tego roku. /więcej na stronie Folkowa.art.pl/

Płyta nagrana w składzie: Arkadiusz Zawiliński (głos, gitara akustyczna, gitara rezofoniczna, gitara elektryczna, banjo, harmonijka), Roman Ziobro (kontrabas, gitara basowa), Grzegorz Zawiliński (perkusja, tara).
Gościnnie zagrali: Przemek Chołody (harmonijka ustna, drumla), Janek Gałach (skrzypce).
Muzyka: Arkadiusz Zawiliński; Teksty: Rafał Dominik.

„Żelazna”, to trzecia płyta w dorobku Arkadiusza Zawilińskiego, nagrana z zespołem Na Drodze. Płyta została wydana przez Wydawnictwo Fonograficzne Flower Records.

Arek o płycie:
Od strony muzycznej jest to płyta utrzymana w klimatach korzeni bluesa i folku.Zelazna_Arek_Zawilinski_Na_Drodze_okladka
Na tym akustycznym krążku dominuje brzmienie gitary rezofonicznej z wykorzystaniem różnych technik i strojów specyficznych dla tego instrumentu. Oprócz kontrabasu, perkusji, czy harmonijek ustnych, da się usłyszeć skrzypce, banjo i washboard. Treścią tej surowej formy muzycznej są opowieści o ludziach, spostrzeżenia i poetycka próba analizy rzeczywistości z punktu widzenia człowieka w drodze.

Kuba Chmiel na portalu Gitarzysta zamieścił recenzję płyty:

Jeśli istnieje coś takiego jak polski blues, to z pewnością Arek Zawiliński wraz z zespołem Na Drodze należą do jego najznamienitszych przedstawicieli.
Swoją najnowszą, trzecią już płytą po raz kolejny łączą klasyczne, amerykańskie gatunki muzyczne, ubarwiając wszystkie autorskim brzmieniem. /CZYTAJ DALEJ/

Muzyka i słowa wszystkich utworów: Arkadiusz Zawiliński.
Realizacja dźwięku, mastering: Przemysław Barbarski; Produkcja: Arkadiusz Zawiliński i Na Drodze (Zielonka, marzec 2012); Zdjęcia: Marcin Pietrusza.

W nagraniach udział wzięli: Arkadiusz Zawiliński – głos, git. rezofoniczna, git. akustyczna, banjo, teksty, muzyka ; Roman Ziobro – kontrabas, bass, skrzypce ; Maciek „Kura” Kurowski – harmonijki ; Grzegorz Zawiliński – perkusja, tara.

Oficjalne wydawnictwa zespołu „Tam gdzie zaczyna się mój świat”- Dalmafon 2007, „Blues Dziewięciu” — Dalmafon 2010 „Żelazna” — Flower Rekord 2012
Kontakt: mail nadrodze@vo.pl  arek.zawilinski@qmail.com
tel: 504 323 519— Arek Zawiliński

Skład zespołu Arek Zawiliński i Na Drodze:
Arkadiusz Zawiliński – głos, git. rezofoniczna, git. akustyczna, banjo, teksty, muzyka
Roman Ziobro – kontrabas, bass, skrzypce
Maciek Kurowski – harmonijki
Grzegorz Zawiliński – perkusja, tara

zawilinski_grzegorz_arek_2012_ranczo_wetlina

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.