Ratujemy cerkiew w Bystrem

Po nawiązaniu współpracy z portalem Cerkiew w Bystrem, który wraz z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami – Oddział Bieszczadzki, prowadzi akcję na rzecz uratowania, popadającej w ruinę, cerkwi w miejscowości Bystre (niedaleko Czarnej), będziemy wspomagać ten projekt.
Cerkwi grozi zawalenie i może się okazać, że nie zobaczymy tej bieszczadzkiej budowli na mapie dziedzictwa narodowego.

 

Bies Czad Blues pomaga ocalić cerkiew w Bystrem.

Cerkiew wzniesiono w latach 1901-1902 w tak zwanym narodowym stylu ukraińskim. Jest to obecnie jedyny tak unikalny obiekt zachowany w Polsce.
Na kompleksowy remont cerkwi potrzeba milionów. Obiekt był zaniedbywany przez całe dziesięciolecia, a lista koniecznych napraw rosła z roku na rok, aż w końcu świątynia stanęła na krawędzi zagłady. Dlatego każdy gest, każda złotówka ma w tej chwili kolosalne znaczenie. Jeśli tylko masz wolę i możliwości, przekaż dowolną darowiznę na specjalnie utworzone konto bankowe:

Bieszczadzki Bank Spółdzielczy w Ustrzykach Dolnych
18 8621 0007 2001 0003 0528 0002

(w tytule przelewu prosimy wpisywać “na remont cerkwi w Bystrem”)
Właścicielem konta jest TOnZ Oddział Bieszczadzki, oficjalny opiekun zabytku. Podstawą prawną zbiórki jest decyzja MSW nr 159/2012 z 14.06.2012 r. Czas trwania zbiórki: do 15.06.2013 r.

Celem jest symboliczna kwota 100.000 zł, która pozwoli dokonać najpilniejszych napraw i zabezpieczeń. Ta kwota, jako tzw. wkład własny, będzie też mogła ułatwić opiekunom cerkwi dalsze starania o znacznie większe dotacje w przyszłości. W ten sposób, krok po kroku, bystrzańską cerkiew uda się w końcu ocalić. Wsparcie z naszej prywatnej strony jest więc koniecznością, jeżeli chcemy, aby to wspaniałe miejsce przetrwało.

Tylko wspólnie uda nam się podnieść tę cerkiew z ruiny!

Ratowanie cerkwi w Bystrem możesz wspomóc też na wiele sposobów.
Wszystko zależy już od Ciebie:
-jeśli masz wolę i możliwości, ale potrzebujesz więcej danych: kliknij TUTAJ
-znasz jakieś fajne miejsce? Możemy zrobić tam wystawę, slajdowisko, seminarium – jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły. Napisz do nas!
-może masz kontakty w mediach? Artykuł w prasie, lub audycja w radio to prawdziwy skarb! Im głośniej o naszej akcji, tym lepiej dla cerkwi!
-jeśli posiadasz własną stronę www, prowadzisz bloga lub znasz jakieś wolne miejsce w internecie – umieść tam nasz baner lub guzik. ZOBACZ I POBIERZ
-możesz przekazać nasz apel znajomym i poprosić, aby przekazali go dalej. Mamy konto na Facebooku i Twitterze. Rozgłos to podstawa sukcesu tej akcji!
-materiały budowlane, transport, chemikalia… to są rzeczy niezbędne przy ratowaniu zabytków. Twoja pomoc w ich zorganizowaniu będzie znacząca
-jeśli uczestniczyłaś/eś w podobnych działaniach podziel się z nami swoim doświadczeniem. Taka pomoc nigdy nie zaszkodzi
-możesz prywatnie napisać list do odpowiednich władz i zaapelować o fatalnym stanie cerkwi i wsparcie finansowe remontu. Pamiętaj – Twój głos jest istotny!
… Jak widzisz rodzajów pomocy jest wiele. Razem uda nam się uratować cerkiew w Bystrem i zachować bieszczadzki krajobraz dla przyszłych pokoleń!

MASZ JAKIŚ POMYSŁ, CHCESZ POMÓC? SKONTAKTUJ SIĘ Z PORTALEM WWW.CERKIEWWBYSTREM.PL.

Stan techniczny obiektu na tę chwile przedstawia się następująco:
– DZIURAWY DACH. Stara blacha nigdy nie była wymieniana. Przerdzewiały dach przecieka i woda dosłownie wlewa się do środka. Od czasu do czasu staraniem TOnZu łatano tylko najbardziej szkodliwe ubytki, ale to nie wystarcza. Konieczna jest kompleksowa wymiana całości.
– PRZEGNITA KONSTRUKCJA. Wilgoć od lat dewastuje drewnianą strukturę świątyni, która gnije i powoli się rozpada na oczach turystów. Powstają dziury i wpuszczają więcej wilgoci. Proces jest obecny zarówno w środku, jak i na zewnątrz obiektu.
– PIORUNY. Cerkiew nie jest zabezpieczona przed piorunami. Porządne odgromienie, to kwestia priorytetowa. Koszty takich prac szacowane są na kilkanaście tysięcy złotych.
– USZKODZONE WNĘTRZE. W cerkwi zachowały się między innymi resztki ikonostasu, tabernaculum, ołtarz, ambona, stare skrzynie i polichromia. Są to bardzo delikatne elementy, które ulegają naturalnej degradacji. Przez lata grabieży zostały mocno uszkodzone i wymagają pilnej konserwacji.
– ZNISZCZONE OKNA. Co prawda w 2011 r. dzięki wsparciu powiatu bieszczadzkiego TOnZ wymienił kilka okien, ale większość wciąż pozostaje w stanie opłakanym. Przez wybite szyby do cerkwi dostaje się woda i ptaki, które zakładają w niej gniazda.
– CERKIEW SIĘ PRZECHYLA.  Budowla z roku na rok coraz bardziej przechyla się w stronę północną. Zabytek każdego dnia może się przez to zawalić. Koniecznie trzeba go przed tym zabezpieczyć.

Tylko wspólnie uda nam się podnieść tę cerkiew z ruiny!

Źródło: www.cerkiewwbystrem.pl
Foto: www.bieszczady.name

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.