W wywiadzie ze Zbyszkiem Jędrzejczykiem, który ukazał się w kwartalniku Twój Blues, powiedział, że dzięki pracy z bawełną, jest wiarygodnym bluesmenem… i zaprosiliśmy do nas “Makara” i jego “Dzieci kukurydzy” na XII Bies Czad Blues.
Nie sugerujcie się do końca przytoczoną powyżej rozmową, bo Andrzej Makarewicz, to nie tylko blues, jego horyzonty muzyczne skierowane są w wielu kierunkach.
Mimo, że “Makar”, to uznana już firma na polskiej scenie muzycznej, poświęcimy mu tu parę zdań, aby przybliżyć, szczególnie młodym osobą, które znajdą się pod sceną tegorocznego Bies Czad Bluesa, sylwetkę tego muzyka.
Andrzej „Makar” Makarewicz to muzyk aktywny na scenie od 1990 roku, kiedy to wraz z Gienkiem Loską założyli zespół Seven B. W latach 2011-2013 współpracuje z Gienek Loska Band i w 2011 roku zostaje laureatem złotej płyty za album „Hazardzista”, gdzie był autorem pięciu z dziesięciu utworów tam zawartych („Hazardzista”, „Pieśń emigranta”, „Dziewczyna z Kielc”, „Na dachu świata” i „Ja i ty”). W 2013 roku założył Makar Trio, a wydana przez zespół płyta „Album NR1” została zauważona i grana w rozgłośniach radiowych. Ma na swym koncie również solowy album „Dusty Road”, który sam skomponował muzykę i napisał teksty.
Grał między innymi w takich zespołach jak: Seven B, Makar Trio, Gienek Loska Band, Bum Bum Bros, Heavy Horse Show i Shoes On Fire. Był laureatem takich festiwali jak: Opole Festiwal 2013, Rawa Blues Festiwal 2002, Sopot Blues Festiwal, Ogólnopolski Festiwal Kultury Białoruskiej „Basowiszcze”, Inwazja Mocy RMF FM, EB Upojne Lato. Zdobył też laury w kategoriach „Bluesowy zespół roku 2003” i „Bluesowa Płyta roku 2003”.
Pierwszy teledysk grupy Makar & Children of the Corn promujący pierwszą płytę zespołu.
Na Bies Czad Bluesie Andrzej Makarewicz pojawi się na scenie ze swoim najnowszym projektem, który obrał nazwę Makar & Children of the Corn. Do współpracy zaprosił młodych muzyków z Mielca i jak wszyscy twierdzą, ich muzyka nawiązuje do soundtracków z filmów Quentina Tarantino i jest wybuchową mieszanką „Tex, Mex, Vintage, Massacre”.
Zespół charakteryzuje się niesamowitą energią, kunsztem muzycznym i ekspresją, co sprawia, że są zapraszani na wiele scen w kraju zdobywając coraz więcej zagorzałych fanów.
Victor Czura – audycja Blues Attack, Polskie Radio Rzeszów: – W ostatnich 2 latach widziałem kilka koncertów Tria zagranych od zmierzchu do świtu i z czystym sumieniem mogę polecić Państwu tych gentlemanów, bo gwarantują solidną strzelaninę na scenie.
“Makar” o powstaniu zespołu:
Ta noc była inna od wszystkich…
Pogrążony w rozmyślaniach skąd wytrzasnąć nowych wspólników (poprzedni zostali poszatkowani przez kule podczas ucieczki) cisnął za siebie niedopalone cygaro.
Kątem oka dostrzegł blask.
Gdy się obrócił, zdębiał.
Z płonącego pola kukurydzy wyłoniły się sylwetki trzech (jak wtedy mu się wydawało…) pomiotów piekielnych.
Jak się potem okazało dostał w knajpie lewego drinka, więc wydarzenia wyglądały nieco inaczej…
Niemniej jednak okazał się, że owe „pomioty” to całkiem łebscy goście i nawiązali współprace. Ku czci tej nocy obrali przydomek „Makar and Children of the Corn”.
Skład zespołu:
– Andrzej „Makar” Makarewicz – gitary, wokal
– Grzegorz “GRZ” Świerk – bas
– Kamil Olesiński – perkusja
Lidera grupy możecie posłuchać w audycjach Andrzeja Jerzyka („Okolice Bluesa” Radio Centrum Kalisz – 106.4) , które udostępniliśmy na naszej stronie: Dwie godziny z Makarem.
Zespół w tym roku wydał debiutancką płytę pod tytułem “Makar & Children Of The Corn”, z której materiał usłyszymy zapewne na bieszczadzkiej scenie. Dodamy jeszcze, że zespól zajął drugie miejsce w kategorii “Odkrycie roku” w ankiecie Blues Top 2016 kwartalnika Twój Blues.
Makar & Children of the Corn: Facebook
Foto: Adam Melcarz – koncert Makar & Children of the Corn w Siedlcach (Pracownia Porannych Pantofli)