“Piosenkarki PRL-u” i “Piosenkarze”, to książki, których autorką jest dziennikarka i pisarka Emilia Padoł. Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobywczyni I nagrody w konkursie na najlepszą pracę magisterską o tematyce gender, organizowanym przez IBL PAN oraz Podyplomowe Gender Studies im. M. Konopnickiej i M. Dulębianki. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat twórczości Marka Bieńczyka.
Autorka wywiadów (przede wszystkim z ważnymi postaciami polskiej kultury, pisarzami, naukowcami) i artykułów. Nominowana do Nagrody Dziennikarzy Małopolski za wywiad z Ryszardem Horowitzem. Autorka książek na temat życia kulturalnego i rozrywki w PRL-u, ikon i gwiazd epoki, a także zapomnianych sław.
Piosenkarki PRL-u
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Format: 144mm x 205mm
Liczba stron: 296
To one – ich zawrotne kariery i wielbiąca je, gigantyczna publiczność. To one – ich niezapomniane przeboje, śpiewane z towarzyszeniem ogromnych orkiestr. To one – swingujące, jazzujące, dorównujące dramatyzmem, talentem i muzykalnością koleżankom z Nowego Jorku czy Paryża. To one – w sukienkach z wielu metrów materiału czy z intrygującym dekoltem – i ich szyk, szarm i urok. To one – te, których tournée to podróże po całym świecie czy koncertowe rejsy „Batorym”.
Piosenkarki, które były legendą muzyczną PRL-u: Marta Mirska, Maria Koterbska, Regina Bielska, Natasza Zylska, Rena Rolska, Ludmiła Jakubczak, Hanna Rek, Joanna Rawik. Jak wyglądały ich świetlane kariery? Jak potoczyło się ich życie? I co niektóre z nich robią dziś?
Emilia Padoł powraca do piosenek powojennych, z lat 50. i 60. minionego wieku, aby spotkać się z wielkimi gwiazdami polskiej estrady, o których często nie wiadomo niemal nic, ale których szlagiery nuci się do dziś. Dzięki bezpośrednim kontaktom z artystkami czy tymi, którzy je znali, archiwaliom i innym relacjom, Emilia Padoł odsłania kulisy ich popularności. To książka o życiu, które choć minione, nie skończyło się. O piosenkach, które wciąż trwają, także w nas.
Dzięki Emilii Padoł odbyłem sentymentalną podróż w czasie, kiedy liczyła się przede wszystkim muzyka oraz jej profesjonalna oprawa. I choć repertuar „Piosenkarek…” nie stanie się moim ulubionym, to zapamiętam te nazwiska. Z szacunku do ich twórczości, poświęcenia i klasy, które wyróżniają się korzystnie zwłaszcza na tle współczesnych celebrytek. /Przemysław Sobolewski – cała recenzja na www.moznaprzeczytac.pl/
Piosenkarze
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Format: 144mm x 205mm
Liczba stron: 288
Po piosenkarkach muszą pojawić się ONI.
Maciej Kossowski, Krzysztof Klenczon, Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Stan Borys, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Zaucha. Bigbitowi, rockowi, jazzujący, klasycyzujący – i poetyccy.
Rządzący polską sceną muzyczną lat 60., 70. i 80. Bez ich piosenek, bez tych, które śpiewali, nie wyrosłoby kilka pokoleń Polaków – ba! niektórzy może w ogóle by się nie urodzili.
Przeboje przebojami, ale najciekawsze jest to, co pod nimi drzemie. To, czego nie wiedzą wszyscy. Igła adaptera po raz ostatni opada na płytę. Gramy.
Nowa książka Emilii Padoł to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika muzyki, podkreślam – muzyki – ponieważ ci wyżej wymienieni panowie zajmowali się nie tylko, jak można sądzić po tytule, śpiewaniem, ale i tworzeniem. I to w dodatku zarówno muzyki rozrywkowej, jak i poważnej. Lektura dla każdego… /Diana Kaczor – cała recenzja na www.kulturatka.pl/