Bluesowy alfabet Sławka Wierzcholskiego

We wrześniu br. nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek ukaże się “Bluesowy alfabet Sławka Wierzcholskiego” autorstwa Mariusza Szalbierza.

Oto kilka słów o tym, co kryje w sobie ten alfabet….
„Bluesowy alfabet Sławka Wierzcholskiego” to ujęte w formę abecadła swoiste curriculum vitae weterana polskiej sceny bluesowej, mistrza harmonijki ustnej, wokalisty, kompozytora, autora tekstów, pedagoga, radiowca. Zanotowane przez Mariusza Szalbierza wspomnienia Sławka Wierzcholskiego to w dużej mierze hojnie okraszone anegdotami opowieści związane z 42-letnią działalnością zespołu Nocna Zmiana Bluesa. To m.in. spotkania z wielkimi gwiazdami światowego bluesa, koncertowe, niekiedy bardzo egzotyczne, podróże, liczne muzyczne flirty i mariaże, ważne sceniczne projekty i nieplanowane pozasceniczne incydenty oraz wiele innych wydarzeń.
Jak na CV przystało, poznajemy też Wierzcholskiego bardziej prywatnie – od bobasa w beciku, przez nastolatka wyławiającego dźwięki z kamienic toruńskiej starówki, studenta prawa, który szybko uznał, że w todze nie będzie mu do twarzy, po dojrzałego mężczyznę, ojca i dziadka, bluesmana (który, niczym dobre wino: „im starszy, tym lepszy”) zasiadującego z gitarą na ganku swojej wiejskiej samotni. A wszystko to – przez kilkadziesiąt haseł, od litery A do Ż – przeplata przebogata dokumentacja zdjęciowa.
W ten oto sposób powstał na poły oficjalny, na poły nieoczywisty autoportret artysty, od ponad czterech dekad chronicznie „chorującego na bluesa”. Ku uciesze fanów tej muzyki – bez szans na wyleczenie.

Źródło: Sławek Wierzcholski

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.