Zaczynamy odkrywać karty i przedstawiamy pierwszy zespół, który będziemy gość na tegorocznej edycji Bies Czad Bluesa. Na naszej scenie pojawi się połączony żywioł Galicji i Hanysowa (Jaworzno/Mysłowice), czyli formacja GalHan.
Mieliśmy okazję spotkać się z nimi w Bieszczadach, które polubili, a my cieszymy się, że znów będziemy mogli ich zobaczyć i posłuchać.
Zespół Galhan powstał w 2006 roku. Tworzą go muzycy grający ze sobą od wielu lat w różnych składach i konfiguracjach. Ale dopiero od roku 2006 postanowili połączyć swoje siły, co zaowocowało bardzo charakterystycznym stylem, łączącym w sobie rock, grunge i bluesa.
Ostateczny skład grupy ukształtował się w 2007 roku. Początkowy skład zespołu stanowili: Jacek Wocka – wokal; Dariusz Brodziak – gitary; Jerzy Szyja – bas; Adam Pioskowik – perkusja; Tadeusz Sojka – gitary; Marian Głuch – instr. klawiszowe.
Skutkiem ciągłych poszukiwań muzyczno-brzmieniowych do kapeli dołączył Maciej Wrona – harmonijki ustne, dzięki któremu umocnił się charakter brzmieniowy zespołu. W tym samym czasie z powodu ważnych przyczyn rodzinnych opuścił skład nasz kolega – Darek Brodziak.
W 2009 roku w kwietniu z kapeli odchodzi basista Jerzy Szyja, który postanawia powołać do życia własny projekt muzyczny. Do zespołu GALHAN dołącza młody, znakomity basista Michał Łyp, który znakomicie odnajduje się w klimacie kapeli. Dzięki temu GALHAN bez przerwy realizuje nowy materiał oraz nieprzerwanie koncertuje.
Członkowie:
Jacek Wocka – wokal
Tadeusz Sojka – gitara
Michał Łyp – bas
Adam Pioskowik – perkusja
Marian Głuch – instr. klawiszowe
Maciek Wrona – harmonijka
Zespół stworzył w pełni autorski materiał, skutkiem czego było wydanie płyty pod tytułem „Noże i szkło”.
Oto, co powiedzieli o płycie na portalu Megatotal.pl ci, którzy ją zakupili:
-I kto by pomyślał, że Galicjanie i Hanysy mogą się porozumieć?! Z cudowną lekkością słucha się tych dźwiękowych wędrówek pomiędzy gatunkami. To najprawdziwsze melodyjne granie bez zbędnego plastiku i słodkości /redmargaret/.
-Interesujące zestawienie dźwięków – dawno nie spotkałam nic nowego, a tu proszę: tradycja rockowa w najczystszej postaci w połączeniu z nowymi pomysłami muzycznymi. Silną stroną płyty są teksty – brawo – trzymam kciuki! /fuuchi/.
Rok 2013, to rok zmian, do zespołu zostaje przyjęty nowy gitarzysta oraz Jacka Wockę za mikrofonem zmienia Wojtek Urban. Aktualny skład zespołu:
Adam Pioskowik – Perkusja
Tadeusz Sojka – Gitara
Michał Łyp – Bas
Marian Głuch – Klawisze
Maciej Wrona – Harmonijka
Krzysztof Zielosko – Gitara
Voytek Urban – Wokal
Członkowie zespołu:
Voytek Urban – Śląski wokalista, zasiadał w jury British Song Festival. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w Szkocji, gdzie poszerzał swoją wiedzę muzyczną i rozwinął się jako wokalista. Jego autorskie utwory można było usłyszeć m.in. w szkockich rozgłośniach radiowych. Po powrocie do Polski w 2007 roku – współtworzył zespół SilArt z jednym z wybitniejszych gitarzystów : Adamem Szarugą, z którym do dziś jest związany z „The Cumpels”. Obecnie artysta współpracuje z wieloma muzykami na Śląsku, współtworzy liczne projekty muzyczne
Tadeusz Sojka – gitary; Pasjonat gitar i muzyki wyssanej z mlekiem matki, członek rodziny muzykującej. Tu też rozpoczął przygodę z estradą uczestnicząc w festiwalach muzykujących rodzin. Zrywy młodości, szkoła średnia i zawsze z gitarą na ramieniu, a plecak nosili ci, którzy chcieli słuchać jego grania. W latach rozkwitu rocka w Polsce – 83-85 – gitarzysta grupy Medium, propagującej nowy trend muzyczny w Polsce – New Romantic. Później jako muzyk towarzyszący w nagraniach i koncertach innych wykonawców. Teraz znów odnajduje swoje miejsce na scenie jako kompozytor, aranżer i gitarzysta prowadzący grupy GALHAN.
Michał Łyp – bas; realizator nagrań studyjnych, akustyk. Gra w różnych składach, m.in. z Basią Janygą, Asią Pilarską,, jako realizator współpracuje m.in. z Rafałem Nosalem, zespołem Bohema i Piotrem Wójcickim. Na co dzień uczy w Jaworznickiej Szkoly Muzyki Rozrywkowej.
Adam Pioskowik – perkusja; Gdy podejmował edukację muzyczną w klasie akordeonu nikt nie przypuszczał, że po siedmiu latach wybierze perkusję jako instrument wiodący. Już po kilku miesiącach okazało się, że decyzja była jak najbardziej trafna. Mając czternaście lat osiągał pierwsze sukcesy na przeglądach i konkursach. Z każdym następnym rokiem stawał się coraz bardziej dojrzałym muzykiem. Na początku była to muzyka rozrywkowa, później rozrywka podszyta jazzem, który w końcu zdominował jego działalność artystyczną na wiele lat. Zawsze otwarty na różne nurty, by ostatecznie spróbować sił w rocku i bluesie z grupą GALHAN. Ma nadzieję, że z dobrym skutkiem, ale oczywiście ocena należy do słuchaczy.
Marian Głuch – instr. klawiszowe; Wielki miłośnik instrumentów klawiszowych – za brzmienie organów Hammonda oddałby wszystko, a najlepiej sypia na miechu akordeonu. Ten gość po prostu gra!
Maciek Wrona – harmonijki; Nie wiedzieć czemu niepoprawny optymista. Na harmonijce ustnej gra od 17 roku życia – przynajmniej tak mu się wydaje. W latach 80-tych ubiegłego stulecia członek zespołu HIOB. Potem już tylko udział w okazjonalnych projektach. Współtwórca (wraz z pierwszym basistą GALHANa – Jurkiem Szyją) zespołu HIGHWAY BLUES z którym wystąpił na festiwalu w Ostródzie w 2007 roku. Od 2007 roku w GALHAN. Mistrzowie: Bart Łęczycki, J.J. Milteau, Ryszard „Skiba” Skibiński i wielu, wielu innych…
Krzysztof Zielosko – wielki miłośnik i pasjonat gitary, w zespole realizuje swoje dotychczasowe domowe pomysły na odkrywanie gitarowego świata.
W 2011 roku zespół obchodził 5 urodziny dając koncert w Jazz Club Muzeum (Jaworzno, ul.Pocztowa 5). Tak zapowiadali swój występ na portalu Moje Jaworzno:
Ktoś powie: to mało – inny powie: dużo – tak czy inaczej okrągłe rocznice skłaniają do refleksji na różne tematy. Nam nasuwa się jedna – średnia wieku zespołu nieubłaganie rośnie, a my jesteśmy coraz młodsi i piękniejsi (Jacek został nawet Twarzą Bieszczad 2011), nie mądrzejemy z wiekiem – ba, coraz dziksze pomysły chodzą nam po głowach.
A tak troszeczkę poważniej: przez pięć lat zagraliśmy 58 koncertów, nagraliśmy płytę i szykujemy się do drugiej, spotykamy na swojej drodze coraz ciekawszych i fajniejszych ludzi.
Czy można chcieć czegoś więcej? Tak! Można a nawet trzeba chcieć więcej – trzeba marzyć, pielęgnować te marzenia i je realizować! Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Muzykom, którzy współtworzyli GalHan-a na przestrzeni tych 5ciu lat oraz tym, którzy pomagali nam w koncertach i nagraniach. Bez Was nie powstałoby wiele wspaniałych dźwięków!
Dziękujemy naszym fanom i tym, którym nasza muzyka przypadła do gustu, Wasza radość na koncertach jest dla nas największą nagrodą. Zapraszamy więc wszystkich na nasz urodzinowy koncert, który odbędzie się 17 grudnia 2011r. o godz. 20.00 w Jazz Clubie Muzeum w Jaworznie. Tylko tak możemy Wam podziękować.
Niech to będzie nasze wspólne święto – GalHan.