Bies Czad Blues 2013 – Śląska Grupa Bluesowa

Śląska Grupa Bluesowa, to legenda bluesa, która zagra w tym roku na Bies Czad Bluesie.

sgb_pt-druk_1

Każdy z muzyków wchodzących w skład zespołu jest częścią historii muzyki naszego kraju. Muzycy wypracowali swoje brzmienie, określane, jako “silesian sound” i jest najprawdziwszym “śląskim bluesem” w najlepszym wydaniu. Współpracują ze sobą już ponad 40 lat!
Jan “Kyks” Skrzek, Leszek Winder, Michał “Gier” Giercuszkiewicz i jarzy Kawalec grali ze sobą od 1972 roku pod nazwą Apogeum, a później jako Bezdomne Psy. Po śmierci basisty, Jerzego “Kawy” Kawalca, w 2003 roku jego miejsce zajął Mirosław Rzepa, a zespół zmienił nazwę.

Wspomnienia muzyków (m.in. Leszka Windera i Michała Giercuszkiewicza) o Jerzym Kawalcu można przeczytać w wywiadzie Mariusza Szalbierza na portalu www.faktypilskie.pl.

Obecny skład zespołu:

-Jan „Kyks” Skrzek – śpiew, fortepian
-Leszek Winder – gitara elektryczna
-Michał „Gier” Giercuszkiewicz – perkusja
-Mirosław Rzepa – gitara basowa, gitara elektryczna

oraz współpracująca z zespołem
-Agnieszka Łapka – śpiew

Członkowie Śląskiej Grupy Bluesowej grali, współpracowali i nagrywali z takimi zespołami i nazwiskami jak: SBB, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Apogeum, Kwadrat, Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek, Józef Skrzek, Ireneusz Dudek, Ryszard Skibiński, Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys i wielu, wielu innych.

Przedstawmy te czołowe postacie polskiej sceny bluesowej i rockowej:

Jan “Kyks” Skrzek

sgb_008[1]Urodzony w 1953 roku w Michałkowicach, w rodzinie o silnych tradycjach muzycznych, początkowo nie myślał o profesjonalnym graniu muzyki. Będąc górnikiem w kopalni “Siemianowice” traktował amatorskie muzykowanie jako formę relaksu po pracy. Pierwszym zespołem, w jakim grał w latach 1973-1976 był jazz-rockowy Rak, występujący w składzie: Jan Skrzek (hca, voc); Jerzy Klimas (g); Bogdan Kisiel (bg); Edward Krok (v, fl, p); Janusz Ziomber (dr). Później wszedł w skład formacji bliższych bluesowi: Apogeum [J. Skrzek (hca, voc); Leszek Winder (g), Jerzy Kawalec (bg) i Michał Giercuszkiewicz (dr)] i Nasz Bar.jan_kyks_skrzek_slaska_grupa_bluesowa-bo_takie_sa_dziewczyny

Na początku lat 80, na zaproszenie starszego brata Józefa, wziął udział w realizacji płyty grupy SBB “Memento z banalnym tryptykiem” (1980), jego solowych płyt: “Józefina” (1980) i “Wojna światów” (1982) oraz w ich wspólnych koncertach, m.in. podczas poznańskiego festiwalu Folk-Blues Meeting ’80. Jako solista otworzył 28 lutego 1982 kilkunastominutową introdukcją na harmonijce IV Dyskotekę-Gigant w katowickim Spodku. Od tego roku został też członkiem zespołu akompaniującego wokalistce Elżbiecie Mielczarek, prezentując w trakcie jej koncertów swój solowy recital.

Rawa Blues to kolejny ważny element artystycznego życiorysu Kyksa. Do roku 1998 był wielokrotnym uczestnikiem finałowych koncertów festiwalu, podczas których występował w programach solowych, czasami w okazjonalnie tworzonych składach, np. w duecie z gitarzystą Jerzym Styczyńskim (1989), w towarzystwie saksofonisty sopranowego i ośmiu wokalistek (!), a ostatnio z towarzyszeniem grupy Bezdomne Psy.

Gościł też m.in. na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, na koncercie Blues Top ’85 w Sopocie, Top Blues Feeling ’85 w Łodzi, Muzycznym Campingu w Brodnicy, Zaczarowanym Świecie Harmonijki w Poznaniu, i Bluesie nad Piławą w Głowaczewie (najpierw z grupą Bezdomne Psy, a w latach 1991-1992 jako solista).

slaska_grupa_bluesowa-pelnia_sloncaKoncerty Janka to pełne estradowego luzu widowiska, których największym atutem jest artystyczny autentyzm, silnie nacechowany “śląskim klimatem”, co zaskarbiało mu wielką sympatię fanów.

Płytowym debiutem był wydany w roku 1985 “Górnik Blues”, dokumentujący koncert artysty w klubie Leśniczówka w Chorzowie. W roku 1986 nagrania Jana Skrzeka wypełniły jedną stronę kasety “Blues po polsku vol. 1”, rok później stworzyły materiał na kasetę “Greatest Hits”. W 1988, wraz z 6-osobowym chórkiem, muzyk zrealizował drugi longplay “Nikt nie zawróci kijem Wisły”.

Albumy: “Kyksówka Blues” (1989) i “Nowy Świat Blues” (1992) utrzymane są w ostrzejszej, blues-rockowej konwencji, a to za sprawą akompaniamentu zespołu Bezdomne Psy. W ostatnich kilku latach Jan “Kyks” Skrzek koncentruje swą działalność głównie na występach klubowych, od czasu do czasu pojawiając się też przed liczniejszą festiwalową publicznością, jak np. podczas ciechanowskiego Bluesa na Dołku ’94. Wystąpił w pierwszej edycji śląskiej śpiewogry Pozłacany warkocz, także w filmach Janusza Kidawy i Kazimierza Kutza. Ostatnią na razie pozycją w jego dorobku jest koncertowa płyta, nagrana w Leśniczówce “Modlitwa bluesmana w pociągu” (1997), poświęcona pamięci Ryszarda Riedla. Zrealizowana z zespołem Bezdomne Psy oraz Rafałem Rękosiewiczem (keyb) i Bronisławem Dużym (tb) zyskała miano Bluesowego Albumu Roku 1997.

W 2005 roku ukazuje się, nagrany wraz ze Śląską Grupa Bluesową, znakomity album “Bo takie są dziewczyny”.

Leszek Winder

sgb_023[2]Urodzony 22 maja 1954 roku w Chorzowie – polski gitarzysta i kompozytor. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
Jego debiut nastąpił w zespole Apogeum (Jerzy Kawalec, Michał Giercuszkiewicz, Jan Skrzek) w 1973, jednak największą karierę zrobił występując z grupą Krzak. Po odejściu z tejże grupy jego lidera Jana Błędowskiego, zajął jego miejsce i został również głównym kompozytorem grupy.

Na początku lat 80. grywał równolegle z liderem Kasy Chorych, Ryszardem Skibińskim, nazywając ten duet Skibiński/Winder Super Session. Po śmierci Skibińskiego zaczął występować pod szyldem Winder Session. Do roku 1985 w sesji wystąpili: Ryszard Riedel (śpiew,harmonijka ustna), Andrzej Nowak, Andrzej Urny (gitara), Jerzy Kawalec, Jacek Gazda, Krzysztof Ścierański (gitara basowa), Jerzy Piotrowski, Marek Kapłon, Andrzej Ryszka, Wojciech Morawski (perkusja), Rafał Rękosiewicz (organy Hammonda), Ireneusz Dudek (harmonijka ustna, śpiew), Martyna Jakubowicz, Jorgos Skolias, Roman “Pazur” Wojciechowski (śpiew), Dżem i inni….

W 1985 wystąpił gościnnie w nagraniu płyty zespołu Dżem Cegła oraz nagrał swój pierwszy album Blues Forever, poświęcony pamięci Ryszarda Skibińskiego. W nagraniu tego albumu między innymi uczestniczyli: Ryszard Riedel, Grażyna Auguścik, Jerzy Kawalec, Michał Giercuszkiewicz, Jorgos Skolias, Tadeusz Nalepa, Andrzej Nowak, Rafał Rękosiewicz i inni.sląska_grupa_bluesowa_blues_nights_dvd

W 1986 wraz z Jerzym Kawalcem i Michałem Giercuszkiewiczem założył zespół Bezdomne Psy; w tym samym roku wydał płytę Bezdomne Psy. Wziął także udział w nagraniach płyty Józefa Skrzeka i jego brata Jana ‘Kyksa’ Skrzeka.

W roku 1992 przejął budynek “Leśniczówka” w Chorzowie. Po generalnym remoncie zorganizował tam Dom Pracy Twórczej “Leśniczówka”, gdzie realizował szereg koncertów, nagrań oraz projektów artystycznych.

W roku 1994 współtworzył zespół Skrzekwindergier, który zaprezentował się na Rawie Blues.

W latach 2000-2003 wznowiła działalność grupa Krzak w swoim pierwszym składzie, z liderami Błędowskim i Winderem. Zespół koncertował z dużym powodzeniem do września 2003, kiedy zmarł basista zespołu, Jerzy “Kawa” Kawalec. Po tej śmierci zespół zawiesił działalność. W 2002 Winder założył Śląskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców SAT i został jego prezesem.

Obecnie gra w Śląskiej Grupie Bluesowej wraz z Janem ‘Kyksem’ Skrzekiem. W roku 2004 rozpoczyna działalność grupa BŁĘDOWSKI-WINDER BAND. To rozwinięcie myśli artystycznej KRZAK – współbrzmienie gitary i skrzypiec z mocną sekcją blues rockową. W sierpniu 2004 roku zespół odbywa swoją pierwszą trasę koncertową. Jesienią 2004 zespół rozpoczyna nagrania płyty “3 Numer”. Płyta ukazała się w marcu 2005. Album zdobył szereg nagród i wyróżnień.

sgb_pt-druk_2W 2005 roku ukazały się się poszerzone wznowienia płyt zespołu Krzak oraz unikatowe nagrania koncertowe z ostatniego okresu działania tej grupy. Również w 2005 r. w plebiscycie dziennikarzy i fanów Winder został uznany najlepszym gitarzystą w kategoriach blues i rock. Płyta 3 Numer została uznana najlepszą płytą gitarową roku 2005.

W 2006 roku w Blues Top pisma Twój Blues Winder zajął pierwsze miejsce w kategorii “gitara”. W tym samym roku ukazała się płyta “Skibiński Winder Super Session”, unikatowy zapis koncertu sprzed lat.

W 2006 roku wznowił działalność zespół Krzak (w składzie: Błędowski, Winder, Ryszka). W latach 2005-2006 ukazuje się 9 płyt Krzak (Metal Mind Records) to reedycje poszerzone o nie publikowane nagrania oraz dwie premiery. Krzak wrócił do działalności koncertowej.

W 2008 ukazała się płyta Krzak Extrim To pierwsze po wielu latach studyjne nagrania zespołu. W nagraniach wzięli udział dwaj basiści – koncertujący z zespołem Krzysztof Ścierański oraz Andrzej Rusek. Na perkusji zagrał Ireneusz Głyk.

Winder intensywnie koncertuje. Współpracuje z Krzakiem, Śląską Grupą Bluesową oraz z Elżbietą Mielczarek.

W 2011 roku ukazał się nowy CD Krzak pt. 4 Basy. To zapis koncertu zespołu jaki odbył się podczas Festiwalu Gitary Elektrycznej Katowice 2010. Z Krzakiem zagrali czterej basiści (A. Rusek, J. Rzychoń, K. Ścierański, D. Ziółek) współpracujący z zespołem po śmierci Jerzego “Kawy” Kawalca. W roku 2012 za ten album zespół otrzymał statuetkę Fryderyka, wyróżnienie przyznawane przez Akademię Fonograficzną.slaska_grupa_bluesowa_plakat_2

W 2011 Winder otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Chorzowa za osiągnięcia w dziedzinie kultury. 11 listopada 2011 w Teatrze Wyspiańskiego w Katowicach zespół Krzak zarejestrował swój koncert z przeznaczeniem na DVD. W tym samym miesiącu Winder wziął udział w sesji nagraniowej Elżbiety Mielczarek. To pierwsza po przeszło 20 latach płyta tej wokalistki.

W przełomie 2012 i 2013 roku Krzak nagrywa płytę pt. Experience. To spotkanie z muzyką i muzykami metalowymi.

Michał „Gier” Giercuszkiewicz

sgb_002[1]Urodzony 20 września 1954 roku w Katowicach – charyzmatyczny perkusista zespołów Dżem, Apogeum, Kwadrat, Krzak, SBB, Free Surprises, Cree, Bezdomne Psy, Śląska Grupa Bluesowa, Jan i Józef Skrzek, Loco Richter, Elżbieta Mielczarek i wielu innych.
Obecnie perkusista Śląskiej Grupy Bluesowej. Udziela się również w grupie Ości. Był przyjacielem zmarłego wokalisty Dżemu Ryszarda Riedla. Do niedawna mieszkał nad Zalewem Solińskim na tratwie w Zatoce Teleśnickiej, niedaleko Półwyspu Brosa. W chwili obecnej mieszka w Kalnicy.

Obecnie gra w bluesowym zespole Śląska Grupa Bluesowa oraz w trudnej do zakwalifikowania w jakikolwiek styl muzyczny grupie Ości, gdzie poza nim występują: Krzysztof “Kris” Głuch (piano Fendera), Agnieszka Łapka (wokal), Paweł Ambroziak (gitara) i Mirek Rzepa (bas). Od marca 2008 występował również w trio Adama Kulisza.

Michał „Gier” Giercuszkiewicz zagrał na ponad 20 płytach, m.in. na: Dżem – Cegła, Dżem – Absolutely live, Bezdomne Psy – Bezdomne Psy,
Józef Skrzek – Live, Jan “Kyks” Skrzek – Kyksówka blues, Dżem – Dzień, w którym pękło niebo, Jan “Kyks” Skrzek – Modlitwa bluesmana w pociągu, Cree – Cree, Jan “Kyks” Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa – Bo takie są dziewczyny czy Kulisz Trio – Bluesletter.

Posłuchajcie i pooglądajcie “Giera”, a filmy kręcone  w Bieszczadach:

Mirosław Rzepa

sgb_001[1]Gitarzysta , multiinstrumentalista. Od lat ściśle związany z czołówką śląskiego środowiska muzycznego. Współpracował, nagrywał i koncertował między innymi z grupami SBB, Krzak , Dżem, Bezdomne Psy, Błędowski-Winder Band oraz Elżbietą Mielczarek, Ryszardem Skibińskim, Ryszardem Riedlem, Zbigniewem Hołdysem……
W 2010 roku nagrał płytę Ciemnogranie w ramach Kulisz Projekt.

Agnieszka Łapka

Agnieszka_Lapka_foto-FacebookWokalistka i plastyk, śpiewa charakterystycznym niskim głosem. Porusza się w ponad trójoktawowej skali wokalnej. Od 2004 roku związana z grupą Ości a od 2007r występuje u boku Jana “Kyksa” Skrzeka w Śląskiej Grupie Bluesowej.
Więcej o Agnieszce można przeczytać na portalu Kocham Tychy /LINK/.

sgb_pt-druk_3

Lata płyną, a wydaje się że SGB z każdym rokiem nabiera niewiarygodnego wigoru – to chyba doświadczenie oraz serca i dusze które przepełnia muzyka. Ci Panowie nigdy nie przejdą na emeryturę! Harmonijka nigdy nie trafi do szuflady, klawiszy nie pokryje kurz, struny nie popękają ze starości, a w bębnach nie zalęgną się myszy – bo muzyka to Ich całe życie, a instrumenty to ich miłości. „Skazani na Bluesa” – z tym przeznaczeniem żyją i tą misję wykonują najlepiej na świecie!

Dyskografia:
-(2005) Jan „Kyks” Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa – “Bo takie są dziewczyny”
-(2009) Jan „Kyks” Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa – “Pełnia Słońca”
-(2013) – Śląska Grupa Bluesowa – Blues Night (DVD)

Dodatkowe informacje o zespole, muzykach, ich twórczości a także zdjęcia, dyskografie, nagrania MP3 oraz inne ciekawostki znajdziecie na stronach:
www.sgb.yoyo.pl
www.facebook.com-Śląska-Grupa-Bluesowa
www.winder.art.pl

Wykorzystane grafiki są autorstwa Agnieszki Łapki ; Zdjęcia: Przemysław Kokot i pt-druk

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.