Kim Gordon – Dziewczyna z zespołu

Dziewczyna z zespołu to autobiograficzna opowieść o byciu matką, artystką, żoną, a przede wszystkim kobietą. Opowieść o Kim Gordon – współzałożycielce grupy Sonic Youth i kultowej postaci nowojorskiej sceny muzycznej lat 80. i 90.

To także podróż przez Stany Zjednoczone ostatnich dekad: od dorastania w Kalifornii w burzliwych latach 60. i 70., przez życie w Nowym Jorku lat 80. i 90., po przeprowadzkę na przedmieścia. To również niezwykły zapis zmagań kobiety, która musiała zmierzyć się ze zdradą i problemem nierównego traktowania w środowisku muzycznym. Dziewczyna z zespołu to fascynujący opis amerykańskiej popkultury, która stanowiła tło życia tej wyjątkowej artystki.

Kim Gordon przez trzy dekady była basistką Sonic Youth – legendy gitarowej alternatywy. Ale jej książka to nie jeszcze jedna typowa rockowa biografia. Nawet jeśli muzyki jest w niej sporo. To także opowieść artystki, która najpierw stała się częścią nowojorskiego undergroundu, a potem jego symbolem, aktywistki, która patrzy na scenę muzyczną oczami świadomej feministki, i kobiety, która równie mocno przeżywa macierzyństwo, jak i rozpad wieloletniego związku z gitarzystą Sonic Youth Thurstonem Moore’em.Ostatnio przybywa kobiet w muzyce rockowej. Ale Kim Gordon jest jak jej książka – jedyna i wyjątkowa.
Robert Sankowski

Kim_Gordon_dziewczyna_z_zespoluKim Gordon – Dziewczyna z zespołu

Wydawnictwo: Czarne
Seria wydawnicza: Amerykańska
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Andrzej Wojtasik
Autorzy okładek: Agnieszka Pasierska/Pracownia Papierówka
Data premiery: 16 marca 2016
Nazwa wariantu: wydanie 1
Rodzaj okładki: twarda
Wymiary: 133 mm × 215 mm
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-8049-258-5
Cena okładkowa: 44,90 zł

Źródło: Wydawnictwo Czarne

KUP (premiera 16.03.2016 r.):
Czarne – 37,72 zł
Tania Książka – 33,21 zł
Matras – 35,02 zł
Ravelo – 33,23 zł

Sonic Youth, zespół rockowy założony w Nowym Jorku w 1981. Troje jego twórców: Thurston Moore, Kim Gordon i Lee Ranaldo działało w nowojorskim środowisku no wave. Moore i Ranaldo grali razem z Glennem Branką w jego eksperymentalnym zespole próbując odkrywać nowe zastosowania gitar. Gordon brała udział w organizacji Noise Festival.
Pierwsze dwa albumy grupy są pod dużym wpływem nowojorskiej sceny i zawierają bezkompromisowe eksperymenty z gitarami. Z czasem wykrystalizowały się wszystkie elementy stylu zespołu, dzięki którym stał się tak bardzo wpływowym, a jednocześnie słuchanym przez wielu ludzi: bardzo luźna budowa utworów – brak jednego schematu konstrukcji, jednocześnie często bardzo wpadająca w ucho melodia, lekkość, która nasuwa skojarzenia z popem, duża rola gitarowych zgrzytów budujących wrażenie ‘brudu’ muzyki, charakterystyczna technika gry na gitarze – wodzenie np. pałką od perkusji po gryfie, eksperymenty z różnymi efektami, teksty refleksyjne, w prosty sposób ujmujące skomplikowane zjawiska społeczne i psychologiczne, wokaliści często mówią w pierwszej osobie. /więcej/
Sonic_Youth_live_20050707

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.