25 kwietnia w Kaliszu (Centrum Kultury i Sztuki, ul. Łazienna 6) odbędzie się V edycja festiwalu gitarowego Fingerstyle Feeling.
W ramach festiwalu Fingerstyle Feeling odbędzie się otwarty konkurs popularyzujący instrument, jakim jest gitara akustyczna oraz promowanie techniki zwanej Fingerstyle. W konkursie mogą wziąć udział osoby grające na gitarze akustycznej lub klasycznej. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 kwietnia 2015 roku. Regulamin można pobrać na stronie Centrum Kultury i Sztuki – LINK.
Fingerstyle (fingerpicking) – technika gry na gitarze (lub innych instrumentach strunowych) pozwalająca na jednoczesne prowadzenie melodii, linii basu oraz podkładu akordowego. Takie podejście pozwala na solową grę, stwarzającą wrażenie obecności dwóch gitarzystów.
W tym roku na scenie festiwalu Fingerstyle Feeling (bilety 30 zł) zagrają:
Piotr Krępeć
Gitarzysta akustyczny fingerstyle, uznany przez magazyn Top Guitar „objawieniem i wielką nadzieją polskiej gitary”. W jego kompozycjach można odnaleźć całe bogactwo środków artystycznego wyrazu. Ponad nimi zawsze górują jednak wysublimowane połączenia dźwięków i minimalizm, który twórca w swojej muzycznej wypowiedzi ceni ponad wszelką miarę.
Zwieńczeniem jego muzycznych poszukiwań jest album PIOTR KRĘPEĆ – IN SUBSTANCE, którego premiera odbyła się podczas 3. Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego.
W latach 2010-2012 związany z wytwórnią fonograficzną TopRecords. Piotr Krępeć jest autorem muzyki do filmu „Podróż z bagażem podręcznym” – reż. Arek Biedrzycki, zakwalifikowanego na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w CANNES 2012. Pomysłodawca, dyrektor oraz główny organizator Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego -jednego z największych w kraju festiwali poświęconych gitarze akustycznej fingerstyle
Martin Harley
Fenomenalny gitarzysta, piosenkarz i kompozytor posiadający bardzo głęboki, pełen emocji głos, w którym można dostrzec inspiracje bluesa jak i tradycyjnej brytyjskiej muzyki ludowej. Jest założycielem The Martin Harley Band, brytyjskie blues trio.
Martin Harley pierwszy nagrał solowy album w Australii już na początku swojej kariery. W 2012 roku wyjechał do Teksasu, aby współpracować z Bobem Parr i jego żona, Claire Parr. Efektem tej pracy był solowy album zatytułowany “Mojo Fix”. Na “Mojo Fix” punktem przewodnim jest gitara Weissenborn. Gościnnie na albumie zagrali Steve Winwood, Santana, Walfredo Reyes na perkusji, McKenzie Smith z Midlakei inni. Harley spędził większość minionego roku podróżując między USA, a Wielką Brytanią otwierając koncerty takich artystów jak Beth Hart czy Gavin DeGraw
Znany ze swojej charakterystycznej gry na gitarze metodą „slide”, którą opanował do perfekcji niejednokrotnie wprawiając w osłupienie słuchaczy podczas koncertów na całym świecie. Fenomen artysty będą mogli podziwiać słuchacze, którzy przyjadą na festiwal do Kalisza.
Calum Graham
Kanadyjski gitarzysta i piosenkarz, który ma na swoim koncie już cztery albumy, laureat wielu konkursów muzycznych. Swoimi występami uświetniał Igrzyska Olimpijskie w Vancouver oraz w Londynie. Został uznany za najlepszego gitarzystę na świecie poniżej 30 roku życia przez magazyn Acoustic Guitar.
Calum rozpoczął swoją przygodę z gitarą w wieku 13 lat. W 2008 roku zajął drugie miejsce na Canadian Guitar Festival. Rok później zdobył pierwsze miejsce na Calgary Stampede Talent Search. Ta wygrana umożliwiła mu udział w Canadian Youth Talent Competition który…wygrał! Po drodze wygrał również Canadian Fingerstyle Guitar Competition będąc pierwszym nastolatkiem, który tej sztuki dokonał.
Pierwszy album 17-letniego wtedy Caluma Grahama został wydany w 2009 r. i nazywa się „Sunny Side Up”. W 2012 roku Graham wydał mini album zatytułowany” Indivisibility”. Dzięki 10.000$ dotacji z Rawlco Radia i Fundację Alberta for the Arts, Graham był w stanie nagrać album w Los Angeles z producentem sygnowanym nazwą CJ VANSTON.
Kolejny album Grahama, pt „12:34” ujrzał światło dziennie w 2013r. Jego wydanie otworzyło mu drogę do podpisania kontraktu z wytwórnią Candyrat Records, a co za tym idzie nagrania pierwszego albumu już dla wytwórni.
Tego samego roku wydany został znakomicie przyjęty przez krytyków album „Phoenix Rising”.
Źródło: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu