Chango feat. Budyń – Bies Czad Blues 2017

Na zeszłorocznej edycji Bies Czad Bluesa najwięcej pochlebnych opinii wśród widzów zyskały zespoły Sold My Soul (lider zespołu Smok Smoczkiewicz zagra w tym roku z Bieszczadzką Grupą Bluesową!) i CHANGO.

Tak, zaprosiliśmy ponownie szczeciński kwartet Chango, który przygotował wszystkim niespodziankę na ten rok, zapraszając do wspólnego grania legendę sceny alternatywnej Jacka “Budynia” Szymkiewicza, znanego z zespołów Pogodno, Babu Król oraz współpracy z wieloma świetnymi muzykami.

Na bieszczadzkiej scenie usłyszymy zarówno utwory zespołu Chango oraz “Budynia”, co może okazać się wybuchową mieszanką stylów muzycznych, którą wspólnie zaprezentują.

„Budyń” to pseudonim Jacka Szymkiewicza, polskiego muzyka, autora tekstów i multiinstrumentalistę. Znany jest przede wszystkim z występów w zespole Pogodno, którego jest członkiem od 1996 roku. Wcześniej był członkiem formacji Marians. Od 2012 roku współtworzy grupę Babu Król. Prowadzi ponadto solową działalność artystyczną.

W roku 2004 roku, kiedy Pogodno ogłosiło chwilową przerwę w działalności, wydał swój pierwszy solowy album “Kilof”, nagrany przy współudziale muzyków z zespołów Kristen, Braty z Rakemna i z gościnnym udziałem Łony. Eklektyczna muzyka Budynia łączy w sobie elementy rocka alternatywnego, rock’n’rolla, czy rapu, a dopełnienie stanowią teksty autorstwa lidera projektu. Na początku roku 2012 w duecie z Bajzlem (od 2010 roku także muzykiem Pogodno) powołali do życia zespół Babu Król, który zadebiutował albumem zawierającym muzyczne aranżacje wierszy Edwarda Stachury. Jest autorem muzyki do spektaklów teatralnych i książki pod tytułem “Grawer”.

Występował i współpracował, jako wokalista i tekściarz, z takimi artystami jak Nosowska, Janerka czy Hey. Jego piosenki znalazły się na składankach poświęconych Władysławowi Broniewskiemu i Jackowi Olterowi przy współpracy z Marcinem Świetlickim. Pisze także scenariusze oraz muzykę do sztuk teatralnych i uczestniczy w wielu innych projektach.

CHANGO to czwórka szczecińskich muzyków znanych z występów na największych scenach w kraju i poza jego granicami (m.in.: Montreux Jazz Festival, Memphis Blues Festival, Opener). Ostatnio koncertowali w Wielkiej Brytanii i Belgii. Lata doświadczeń zdobytych w wielu zespołach (Big Fat Mama, Łona, Webber & The Pimps, Jan Gałach Band, UKEJE) zaowocowały niezwykle przemyślanym i dopracowanym w najmniejszych szczegółach debiutanckim albumem zatytułowanym „MONO vs. STEREO” /więcej/.

CHANGO to czterech przystojniaków. Trochę nieogolonych, trochę przykurzonych, ale ambitnych. Grali w innych składach tak długo, aż w końcu nauczyli się o co tak naprawdę chodzi w muzyce.
Szymon Drabkowski (Big Fat Mama), Maciek Kałka (Łona, Weber & The Pimps) Borys Sawaszkiewicz (Jan Gałach Band, Ukeje) i Kuba Fiszer (Free Blues Band, Big Fat Mama). Teraz już nie dbają o wyniki i to co ludzie powiedzą. Grają co chcą i jak chcą. Wychodzi im z tego często improwizowane, instrumentalne połączenie funku, bluesa, jazzu i rocka. Klimatem i stylistyką bliżej im do drugiej połowy ubiegłego wieku niż najnowszych trendów. Uparcie trzymają się analogowych brzmień i wszystko wskazuje na to, że już nigdy nie spoważnieją. Grali w różnych składach na największych festiwalach w Polsce, Europie i USA. Zaliczyli m.in. Rawę Blues, Openera, Woodstock, Montreux Jazz Festival, Memphis International Blues Festival i Hip – Hop Kemp. Zespół Chango znany jest również z muzycznych kolaboracji z Mikołajem Trzaską oraz Markiem Kazaną.
Muzycy są również znani jako organizatorzy comiesięcznych „DŻEM Session” w Piwnicy Teatru Kana. Impreza należy do najpopularniejszych wydarzeń w mieście, bywalcy spotkań posłuchać mogą wspólnie improwizujących muzyków należących do różnych światów stylistycznych. CHANGO zapraszają na scenę znanych artystów z całego kraju. Wśród stałych gości nie brakuje aktorów, muzyków, dziennikarzy – po prostu miłośników dobrej muzyki.

Członkowie zespołu:
-Maciek Kałka – gitara basowa
-Kuba Fiszer – perkusja
-Szymon Drabkowski – gitara elektryczna
-Borys Sawaszkiewicz – instrumenty klawiszowe

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.