Bluesowa Barbórka 2013 odbędzie się 7 gudnia (godz.18:00) w chorzowskim szybie „Prezydent” (Sztygarka, ul. Piotra Skargi 34 a/d). Zagrają Jan Gałach Band, Cheap Tobacco, Jan Kyks Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa oraz Adam Oleś Hurdu Trio.
Bilety w cenie 30 PLN dostępne w Recepcji Sztygarki tel. /32/ 249 59 92.
Jan Gałach Band powstał z inicjatywy lidera zespołu Janka Gałacha. Obecny skład grupy wykrystalizował się w 2011r., kiedy to na stałe do zespołu dołączyła wokalistka Karolina Cygonek. Tworzący go muzycy to doświadczeni instrumentaliści. Muzykę zespołu można określić jako szeroko pojętną ambitną muzykę rockową z elementami blues-rocka, jazzu i fusion. Zespół nie stroni od improwizacji, przez co utwory przedstawiane na koncertach tworzą prawdziwy kolaż dźwiękowy i sprawiają, że każdy występ zespołu jest inny i niepowtarzalny. Fascynacja takimi wykonawcami, jak The Allman Brothers Band, Mahavishnu Orchestra czy Billy Cobhan przywołuje ducha muzyki pierwszej połowy lat 70-tych. Występy na żywo mogą kojarzyć się także z twórczością amerykańskich jam bandów, jak Widespread Panic, Phish czy Gov’t Mule.
Skład zespołu: Jan Gałach, Karolina Cygonek, Marek „Pegaz” Kobus, Marek Idzik, Borys Sawaszkiewicz, Jakub Fiszer, Max Ziobro.
Zespół Cheap Tobacco został założony w Krakowie w czerwcu 2010r, jednak dopiero pół roku później, wykrystalizował się jego obecny skład: Natalia Kwiatkowska objęła stanowisko wokalistki, Robert Kapkowski zajął się gitarą elektryczną , gitara basowa wybrała Mikołaja Spendla, a Adam Partyka zasiadł za perkusją.
Pierwszy poważny występ zespołu odbył się podczas koncertu chartytatywnego „Stypendium Bluesroads” pod patronatem Festiwalu Bluesroads w Krakowie. Niespełna dwa miesiące później, Cheap Tobacco zdobyło 2-gie miejsce oraz nagrodę publiczności podczas 2-giej edycji festiwalu Bluesroads. We wrześniu 2011r. Cheap Tobacco zostało laureatem Galicja Blues Festival 2011 w Krośnie. Najświeższym osiągnięciem zespołu jest zdobycie Grand Prix Festiwalu Kodex Blues 2012 oraz Wetwater Blues Festival 2012.
Muzyka, jaką wykonuje zespół nie jest łatwa do zdefiniowania. Oscyluje wokół takich gatunków muzycznych jak blues, rock, funk, jednak w prezentowanym materiale można dostrzec, że zespół nie ogranicza się tylko do wyżej wymienionych. Ponadto starają się unikać rutyny w swoich występach, tak więc poza koncertami elektrycznymi, grają czasem akustycznie, a ostatnio we współpracy z sekcją dętą i chórkami.
Skład Zespołu: Natalia Kwiatkowska, Robert ” Kapa” Kapkowski, Mikołaj Spendel, Adam Partyka.
Czołowe postacie polskiej sceny bluesowej i rockowej. Każdy z nich jest cząstką historii polskiej i śląskiej muzyki. Nazwiska każdego z nich bez trudu znaleźć można we wszystkich encyklopediach polskiej estrady. By zrozumieć, kim są wystarczy wymienić tylko nazwy grup czy nazwiska muzyków, z którymi grali i nagrywali: SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Apogeum, Kwadrat, Tadeusz Nalepa, Józef Skrzek, Ireneusz Dudek, Ryszard Skibiński, Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys, Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek i wielu wielu innych.
Pełne energii i specyficznego klimatu koncerty legendarnych muzyków.
Skład zespołu: Jan “Kyks” Skrzek, Leszek Winder, Michał “Gier” Giercuszkiewicz, Mirosław Rzepa.
Trio jest kameralną wersją projektu „Adam Oleś hurdu_hurdu” , nawiązującą do ukazania źródłowych pieśni śląskich ziemi pszczyńskiej w nowej aranżacji. Pieśni śpiewane są po śląsku w sposób niezwykle autentyczny przez Dominikę Kontny – wokalistkę wyróżnioną w konkursie folkowym polskiego radia „Nowa Tradycja 2013”. Muzyka nawiązuje do różnych form stylistycznych – od jazzu do bluesa, przez inne formy improwizowane, po to aby nadać nowe znaczenia słowom : muzykowanie inspirowane śląskim folklorem. Jednocześnie projekt bardzo wyraźnie nawiązuje do tradycji i źródeł z których czerpie.
Skład zespołu: Dominika Kontny – śpiew, wiolonczela, Adam Oleś – wiolonczela, instrumenty klawiszowe, Sławek Berny – perkusjonalia.